Niedziela Palmowa

Niedziela Palmowa czyli Niedziela Męki Pańskiej rozpoczyna okres przygotowania do Świąt Wielkanocnych i jest ostatnią niedzielą Wielkiego Postu. Jest też świętem ruchomym i w tym roku przypadła na 24 dzień marca.

To w Niedzielę Palmowa poświęcane są uplecione w domu palmy wielkanocne. Istnieje też okazja wzięcia udziału w konkursie najładniejszej palmy.

Pierwsze „ palmy wielkanocne” pojawiły się w IV wieku w Jerozolimie natomiast obyczaj:

  • poświęcenia palm wielkanocnych sięga VII wieku/Kościół francuski/
  • konkursów w Polsce od 30 marca 1958r/Rabka lub Lipnica M/.

Tradycja tworzenia palm wielkanocnych jest wciąż żywa w naszej parafii. Konkurs Palmowy, organizowany corocznie przez Redakcję Życia Zabierzowa to ważne wydarzenie, które łączy kreatywność, rywalizację i duchowość. Każdy z uczestników może wykazać się swoimi zdolnościami artystycznymi.

Tak było i w tym roku.

Seniorzy z Klubu Seniora „Złota Jesień” również postanowili zaprezentować palmę własnego pomysłu i wziąć udział w konkursie. Naszym rękodziełem była palma wielkanocna wykonana z zielonego bukszpanu, kwiatków z bibuły, udekorowana kolorowymi wstążeczkami o wysokości prawie 2-ch metrów. Zostaliśmy nagrodzeni dyplomem za uczestnictwo oraz książkami.

Oprócz palmy zgłoszonej do konkursu od trzech lat seniorzy Klubu przygotowują na Niedzielę Palmową małe palemki dla wiernych, którzy nie przynieśli swoich. Palemki są przez nas rozdawane przed wejściem do kościoła.

Tekst: Cecylia Chrzanowska
Zdjęcia: Wiesława Danielewska