Topienie Marzanny i Powitanie Wiosny

21 marca – pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, kiedy słońce znajduje się w punkcie równowagi wiosennej, świat staje się kolorowy z zielenią, żółcią, fioletem, dający siły i motywacje do dalszych kroków.

Z tym okresem wiążą się też tradycje i zwyczaje jak:

  • Topienie Marzanny
  • Wypatrywanie powrotu bocianów
  • Chodzenie z Maikiem po wsi

Klub seniora „Złota Jesień” w Zabierzowie już po raz kolejny w dniu 23 marca 2024r/sobota/ zorganizował otwartą imprezę plenerową Topienie Marzanny i Powitanie Wiosny na Zabierzowskim Rynku z konkursami i nagrodami.

W poprzednich latach impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem.

Do konkursu zgłaszanych było bardzo dużo Marzann, ale okres pandemiczny wstrzymał chwilowo kultywowanie tej tradycji, co spowodowało, że aktualnie tych marzannowych kukieł jest znacznie mniej.

Korowód obrzędowy seniorów o godz. 15:00 wyruszył spod swojej siedziby i przy akompaniamencie akordeonowym pana Andrzeja Tomczyka skierował się na Rynek w Zabierzowie. Na przodzie korowodu szedł senior Jurek Dąbrowski niosący okazałą kukłę Marzanny a za nim pozostali członkowie naszego Klubu przebrani za zwierzątka zwiastujące nadejście Wiosny. A były to: zielona żabka, niebieski motylek, dwa energiczne bociany przyjaźnie nastawione do żabki, radosne słoneczko, pani Wiosna z koszykiem pełnym wiosennych kwiatów.

Wchodząc na Rynek zaśpiewano:

Idziemy przez wioskę
długim korowodem
niesiemy Marzannę
nad zieloną wodę (…)

Krótką wiosenną inscenizację „Topienia Marzanny” – z udziałem seniorów – opracowała nasza koleżanka klubowa Barbara Golińska.

Dzieci biorące udział w konkursie na Marzannę:

  • najbardziej tradycyjną
  • najbardziej urodziwą

otrzymały równorzędne nagrody a wszystkie dzieci biorące udział w imprezie zostały obdarowane przez panią Wiosnę „jajeczkiem niespodzianką”.

Niestety wydarzenie zostało przerwane przez warunki atmosferyczne: silny wiatr i deszcz. Pozostałe konkursy z nagrodami przygotowane przez Klub muszą poczekać do następnego roku.

Tekst: Cecylia Chrzanowska
Zdjęcia: Wiesława Danielewska