Impreza wiankowa w Kamieniołomie Zabierzów 2024

Tradycji stało się zadość. Około 60 uczestników wzięło udział w wydarzeniu plenerowym organizowanym przez Klub Seniora „Złota Jesień” Zabierzów w dniu 22 czerwca 2024 r. pod nazwą „Wianki w Kamieniołomie Zabierzów”.

Imprezę wiankową Klub nasz organizuje cyklicznie, co roku, w przepięknym zakątku Zabierzowa – Kamieniołomie. Swoją obecnością zaszczyciły nas władze Urzędu Gminy Zabierzów – Wójt Dorota Kęsek, Przewodniczący Rady Gminy Jerzy Cywicki oraz przedstawiciele SCKiP Gminy Zabierzów i Klubów Seniora z Brzoskwini i Rudawy. Jesteśmy też wdzięczni za przybycie – aczkolwiek na krótki czas – Pani Elżbiety Burtan, Starosty powiatu krakowskiego.

W tym roku ryzyko odbycia się imprezy było bardzo wysokie ze względu na niepokojące warunki atmosferyczne, przysyłane od kilku dni alertem ostrzegawczym RCB (burze, ulewy, grad, silny wiatr). Od samego rana 22 czerwca br. było pochmurnie i burza „wisiała w powietrzu”. Ulewa, która przeszła nad Zabierzowem w godzinach przedpołudniowych, zaniepokoiła organizatorów. Jednak o godz. 15:00 zaświeciło upragnione słońce i impreza wg ustalonego programu odbyła się bez przeszkód. Trwała od godz. 16:00 do 21:00.

Po krótkim powitaniu uczestników przez przewodniczącego Klubu, Wiesława Cadera, nastąpił występ zespołu teatralnego Klubu Seniora „Złota Jesień” Zabierzów ze spektaklem pt. „Baśń świętojańska” wyreżyserowanym przez Barbarę Golińską, długoletniego członka Klubu. W spektaklu występowały: rusałki, wróżka, królowa lasu, kwiat paproci, krasnal oraz Ludwik szukający kwiatu paproci. Na akordeonie przygrywał niezastąpiony Andrzej Tomczyk.

Następnie został rozstrzygnięty konkurs na tradycyjny wianek (na głowę). Jury w składzie:

  • Dorota Kęsek
  • Edyta Szota
  • Andrzej Tomczyk

zadecydowało:

  • I miejsce przyznać wiankowi uplecionemu przez Wiesławę Włodarczyk, Zabierzów
  • II miejsce zdobył wianek Wiesławy Danielewskiej, Zabierzów
  • III miejsce otrzymał wianek Stanisławy Sajdak, Zabierzów

W czasie trwającej imprezy można było dodać sobie sił przy stole biesiadnym specjałami domowej roboty, wzbogaconymi pysznymi produktami seniorów z Brzoskwini, kiełbaską upieczoną na grillu i rozkoszować się tanecznym klimatem, do którego muzykę przygotował Klub Seniora z Brzoskwini.

Odbyły się również dwa konkursy oddzielnie dla pań i panów. W konkursie pn. „Rzut serduszkiem do wianka” (tylko panowie) największym osiągnięciem wykazał się Andrzej Korzycki z Rudawy, a następnie Wacław Kopanka, również z Rudawy, i Jerzy Dąbrowski z Zabierzowa. Zawody tak rozbawiły panów, że nie zamierzali szybko ich zakończyć.

Natomiast w konkursie pn. „Rzut wiankiem na kołeczek” (tylko panie) pierwsze miejsce zdobyła Elżbieta Gębrowicz z Rudawy, a następnie Małgorzata Kołacz i Barbara Krawczyk z Zabierzowa. Drobne upominki dla zwycięzców konkursowych przygotował Klub Seniora „Złota Jesień” Zabierzów.

Wianki to jedna z najstarszych i najradośniejszych świąt słowiańskich. Około dziewiętnastego wieku zwyczaj obchodzenia „Wianków” zyskał formę publicznego widowiska i do dziś ma taki charakter i przebieg. Wianki popularyzowane współcześnie są rodzimą alternatywą wobec zachodnich walentynek.

Treść: Cecylia Chrzanowska

Zdjęcia: Wiesława Danielewska, Wiesław Cader