XV Zabierzowski Dzień Seniora

Zabierzowscy seniorzy w dniu 27 listopada 2021 r. obchodzili swoje święto już po raz piętnasty. Organizatorami tej imprezy, jak zawsze, byli: Samorządowe Centrum Kultury i Promocji Gminy Zabierzów, Sołtys i Rada Sołecka oraz Klub Seniora „Złota Jesień” w Zabierzowie.

Z uwagi na sytuację pandemiczną i obowiązujące ograniczenia, forma tego świętowania była nieco ograniczona w porównaniu z dotychczasowymi obchodami.

Zaproszenie do wspólnego świętowania przyjęli honorowi goście, a mianowicie : Elżbieta Burtan – Wójt Gminy Zabierzów, Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Krakowskiego – Alicja Wójcik, Janusz i Wioletta Apostolscy – F.P.U. Meble Stylizowane i Nowoczesne, Krystyna Kruk – Firma Pogrzebowa, Bartłomiej Szczoczarz – Gospodarstwo Rybackie Kobylany, Maciej Liburski – Redaktor Naczelny „Znad Rudawy”, Jadwiga Kalemba – Kierownik Klubu „Senior +”.

Do wszystkich seniorów zgromadzonych na sali z ust zaproszonych gości płynęły życzenia zdrowia, pogody ducha i wszelkiej pomyślności.

Życzenia nieobecnego Przewodniczącego Rady Gminy Henryka Krawczyka zostały odczytane przez radnego – Wiesława Cadera.

Po części oficjalnej nastąpiła część artystyczna, a mianowicie została wyświetlona ekranizacja przedstawienia „Na poddaszu u malarza” w wykonaniu Grupy Teatralnej „Kurdesz” istniejącej przy Centrum Kultury, prowadzonej przez Jacka Stramę, byłego dyrektora Teatru Ludowego, w której w większości biorą udział członkowie naszego Klubu, a także z Klubu Seniora z Brzoskwini i Bolechowic. Przedstawienie bardzo się podobało, o czym świadczyły gromkie brawa.

Następnie Zespół Teatralny naszego Klubu zaprezentował na żywo mini – spektakl p.t. „Krakowsko – góralskie miłowanie”. W scenariuszu zostały wykorzystane niewielkie fragmenty tekstu opery „Cud mniemany, czyli krakowiacy i górale” Wojciecha Bogusławskiego, ale osadzone pośród tekstów naszego własnego pomysłu. Było to barwne widowisko, gdyż aktorzy występowali w strojach regionalnych krakowskich i góralskich. Również scenografia przedstawiająca stary młyn, karczmę i płotek z kwiatami dodawała estetycznych doznań w odbiorze wizualnym przedstawienia. W spektaklu tym oprócz członków naszego Klubu występowali gościnnie seniorzy z Brzoskwini, Bolechowic i Brzezinki.

Przedstawienie zostało przyjęte przez widownię bardzo gorąco, a świadczyły o tym momenty przerywane brawami, oraz gratulacje przekazywane podczas kuluarowych rozmów.

Po zakończeniu części artystycznej uczestnicy imprezy zostali zaproszeni na poczęstunek.

Materiał filmowy z tego przedstawienia można zobaczyć poniżej:

W przedstawieniu wystąpili:

 1. Młynarz – Wiesiek Kostecki z Brzoskwini
 2. Córka Młynarza Basia – Wiesia Włodarczyk
 3. Żona Młynarza Dorota – Marysia Skrzypaszek
 4. Stach, narzeczony Basi – Franek Sendor z Bolechowic
 5. Ojciec Stacha – Jurek Dąbrowski
 6. Janek, przyjaciel Stacha – Wiesiek Olek
 7. Myśliwy, chrzestny Stacha – Wiesiek Cader
 8. Harnaś – Heniek Micimiński
 9. Górale drużbowie:
  • Marian Łacheta
  • Jan Knapik z Karniowic
  • Franek Dziedzina z Brzezinki
 10. Góralki:
  • Kasia – Celinka Chrzanowska
  • Michasia – Hanka Miśtak
 11. Kumoszki krakowianki:
  • Danusia Cader
  • Małgosia Kołacz
 12. Karczmarka – Stasia Sajdak
 13. Organista – Józek Ropka z Rudawy

Scenariusz i reżyseria – Barbara Golińska

Tekst – Barbara Golińska
Zdjęcia i film – Wiesława Danielewska