Wycieczka do Muzeum Agatów „Skarby tej Ziemi” w Rudnie

Ożywiona działalność Klubu Seniora „Złota Jesień” w Zabierzowie w III kwartale br uwieńczona została wycieczką do prywatnego Muzeum Agatów w Rudnie, która odbyła się w dniu 30 września. Do tej pory nie mieliśmy zupełnie pojęcia, że tak niedaleko Zabierzowa można oglądać tyle wspaniałych wytworów natury sprzed wielu milionów lat.

Właściciel i zarazem kolekcjoner agatów Pan Witold Koprucha a także Pani przewodnik, wprowadzili nas w odległe czasy, poprzez audiowizualną prezentację i szczegółowe opisy tworzenia się tych cudownych, wielobarwnych, półszlachetnych minerałów.

Dowiedzieliśmy się, że tak obfite występowanie agatów w Rudnie zawdzięczamy temu, że miejscowość ta znajduje się na wzgórzu wulkanicznym.

Wewnątrz Muzeum cieszyliśmy oczy wspaniałymi, niezliczonej ilości okazami agatów, a także (choć w mniejszej liczbie) skamieniałościami z morza jurajskiego, wyeksponowanych w gablotach. Oprócz podziwiania agatów, mieliśmy możliwość szukania ich na polu w pobliżu Muzeum i niektórym z nas nawet się to udało. Ponadto obserwowaliśmy cięcie i szlifowanie tych minerałów.

Następnie zwiedziliśmy (tylko zewnętrznie) ruiny XIV – wiecznego Zamku Tenczyńskiego, w których aktualnie trwają prace zabezpieczające.

Dla relaksu był odpoczynek przy ognisku, pieczenie kiełbasek i wspólne śpiewanie popularnych piosenek przy akordeonowej muzyce.
W drodze powrotnej pospacerowaliśmy nad tenczyńskimi stawami rybnymi podziwiając piękno parkowej zieleni.
Zachęcamy do zwiedzenia Muzeum Agatów w Rudnie – bo warto!

Tekst – Barbara Golińska
Zdjęcia – Wiesława Danielewska