Wycieczka do Nowego Muzeum Śląskiego w Katowicach

Członkowie naszego Klubu, ciekawi odkrywania coraz to nowych obiektów, godnych obejrzenia, tym razem wyruszyli w kierunku Śląska.

Celem naszym było zwiedzenie, na wskroś nowoczesnego Muzeum Śląskiego w Katowicach., które znajduje się w nowoczesnym kompleksie gmachów, przeszklonych matowym szkłem, wzniesionych na terenach po byłej kopalni „Katowice”. Zostało ono otwarte w 2015 roku. W Muzeum tym znajdują się zbiory przeniesione ze Starego Muzeum, które istniało od roku 1929.

Główną częścią Muzeum jest budynek 8-kondygnacyjny, w którym aż 4 poziomy znajdują się 14 metrów pod ziemią.

Większość ekspozycji znajduje się w salach podziemnych. Są to wystawy stałe – – galerie sztuki od 1800 r. do 1945 r. (Chełmoński, Grottger, Makowski, Malczewski, Matejko, Wyspiański). Jest też galeria plastyki nieprofesjonalnej, galeria sztuki sakralnej oraz wystawa „Światło historii Górnego Śląska” od zarania dziejów do czasów obecnych.

Na terenie Muzeum znajduje się Wieża wyciągowa szybu kopalnianego „Warszawa”, do której dobudowano windę, z której można podziwiać panoramę całego miasta, lecz niestety z tej atrakcji nie mogliśmy skorzystać, gdyż w tym dniu była nieczynna. Zwiedzanie Muzeum odbywało się w towarzystwie doświadczonej pani przewodnik, z zastosowaniem słuchawek, dzięki czemu słyszalność była doskonała.

Następnie w kawiarence znajdującej się na terenie Muzeum wypiliśmy kawę, po czym udaliśmy się na obiad do restauracji znajdującej się obok Muzeum.

Jak widać wycieczka nie była forsowna (możliwość korzystania z wind), ale troszkę znużeni zajęliśmy wygodne fotele w autokarze, aby wyruszyć w drogę powrotną.

Zachęcamy do zwiedzenia tego Muzeum, bo swoim rozmachem, przestrzenią, nowoczesnością na każdym kroku, robi wrażenie, a ekspozycje i galerie warte obejrzenia.

Była to 39 wycieczka członków naszego Klubu podczas swojej 20-letniej działalności.

Tekst – Barbara Golińska
Zdjęcia – Wiesław Kostecki, Marian Łacheta