Jubileuszowe X „Wianki” Klubu Seniora „Złota Jesień” w Zabierzowie

Z dużym opóźnieniem, z przyczyn od nas nie zależnych, bo dopiero w dniu 28 czerwca br. zorganizowaliśmy tradycyjne „Wianki”.
Impreza odbyła się w urokliwym zakątku Zabierzowa, jakim jest niewątpliwie Kamieniołom. Z uwagi na spiętrzenie się w ostatnim czasie w naszej gminie różnych uroczystości i imprez, nie wszyscy zaproszeni goście mogli z nami świętować.

Zatem w imieniu Wójta Gminy Zabierzów przybył do nas Sekretarz Gminy Pan Bartosz Barański, który przekazał seniorom życzenia od Pani Wójt, obecny był również Dyrektor i V-ce Prezes Jurajskiej Izby Gospodarczej Pan Andrzej Bukowczan, Przewodniczący Gminnej Rady Seniorów Pan Andrzej Korzycki, a także Sołtys i Radny Pan Wiesław Cader.

Z wielką radością powitaliśmy przedstawicieli zaprzyjaźnionego z nami Klubu Seniora z Brzoskwini z przewodniczącym Panem Wiesławem Kosteckim na czele.

Byli też mieszkańcy Zabierzowa z dziećmi w liczbie kilku osób.
Po powitaniu uczestników spotkania przez przewodniczącą Klubu Barbarę Golińską, został wybrany skład Jury, które oceniało zgłoszone do konkursu wianki.

W skład wysokiego Jury powołano:

    • Hannę Bogner-Czaję – przewodnicząca
    • Bartosza Barańskiego – członek
    • Andrzeja Korzyckiego – członek
    • Cecylię Chrzanowską– sekretarz

Wianków w sumie było 15, a wszystkie piękne, mimo iż na zabierzowskich łąkach brakuje polnych kwiatów, tym bardziej zasługiwały na nagrodę. Oceniane były w 2-ch kategoriach.
W konkursie na wianek najbardziej tradycyjny z polnych kwiatów i ziół nagrody otrzymały: Maria Bruska, Maria Skrzypaszek, Wiesława Włodarczyk. Wyróżnienia natomiast – Kazimiera Burek, Zofia Żwirek, Nikola Sajdak.

W konkursie na wianek najpiękniejszy kolorystycznie: Halina Ziarkowska, Wiesława Danielewska, Bronisława Mączka. Wyróżnienia zaś – Rozalia Rusińska, Zofia Czajowska, Józefa Kostecka.
Dodatkowe wyróżnienia otrzymały – Józefa Krawczyk, Stanisława Sajdak, Małgorzata Kołacz.

Po zakończeniu konkursu Zespół Teatralny naszego Klubu zaprezentował inscenizację „Baśń Świętojańska” a następnie rusałki z wiankami na głowach utworzyły korowód, który przy dźwiękach muzyki J.Ropki z pieśniami świętojańskimi na ustach zmierzał w kierunku zalewu, wspaniale wyglądającego po rewitalizacji. Nad zalewem wianki zostały puszczane na wodę, ale na sznureczkach, gdyż ze względów ekologicznych nie można zanieczyszczać akwenu znajdującego się w obrębie Jurajskiego Parku Krajobrazowego. Po wyciągnięciu wszystkich wianków z wody powróciliśmy do miejsca biesiadowania.

Tradycyjnie podczas „Wianków” odbywało się szukanie kwiatu paproci w leśnych zaroślach, czym zajmowały się dzieci pod opieką dorosłych. Wszystkie kwiaty zostały odnalezione, za które dzieci otrzymały nagrody.

Świętojański wieczór upłynął w miłej i radosnej atmosferze i pozostanie na długo w naszej pamięci.
Kończąc relację z tego wydarzenia składamy serdeczne podziękowanie Wydziałowi Rozwoju i Promocji Gminy Zabierzów za nagrody, jakie otrzymaliśmy, dzięki którym mogliśmy obdarować biorących udział w konkursach.

Tekst – Barbara Golińska
Zdjęcia – Wiesława Danielewska, Wiesław Kostecki
Kamera – Wiesław Kostecki