Dożynki Gminne – Zabierzów 2019

„Plon przynieśli, plon!
Przynieśli nam wieniec
Z kłosów naszej ziemi
Ślicznie przewijany
Wstęgami krasnemi!”

Ta strofa wiersza Marii Konopnickiej niech będzie mottem do częściowego opisu tradycyjnych gminnych dożynek, jakie odbyły się w dniu 25.VIII.2019 po raz pierwszy na Zabierzowskim Rynku.

Dożynki, to jedna z najpiękniejszych polskich tradycji i stanowi uhonorowanie całorocznego trudu rolników i zarazem podziękowanie za to, że to dzięki ich pracy, na polskich stołach nie brakuje chleba.

Dożynki zostały rozpoczęte Mszą Św. w kościele parafialnym, podczas której zostały poświęcone wieńce i bochny chleba. Kościół wypełniony był po brzegi przedstawicielami poszczególnych sołectw w strojach regionalnych, co stanowiło dla oka zachwycający obraz. Role Starościny i Starosty dożynek powierzono naszej seniorce Wiesławie Danielewskiej oraz sołtysowi i radnemu Wiesławowi Caderowi.

Po zakończeniu Mszy Św. został uformowany korowód dożynkowy na czele z kapelą, który zmierzał w kierunku Zabierzowskiego Rynku, gdzie odbyły się dalsze uroczystości dożynkowe.
Ze względu na to, że przebieg dożynek został szeroko opisany na stronie internetowej Urzędu Gminy Zabierzów, ja ograniczę się do krótkiego zrelacjonowania udziału naszego Klubu w tej uroczystej imprezie.

Otóż z uwagi na fakt, że w roku bieżącym Zabierzów był gospodarzem dożynek, Klub Seniora „Złota Jesień” w Zabierzowie miał zaszczyt obdarować wieńcem i chlebem Wójta Gminy Panią Elżbietę Burtan.

Wręczając wieniec i chleb, Zespół Teatralno-Wokalny naszego Klubu zaśpiewał piosenkę autorstwa naszego klubowego kolegi Wiesława Olka o następującej treści:

Nasza Gmina jest wspaniała i niemała,
Wszystkie wioski pięknieją w oczach nam.
Pani Wójt nam gospodarzy i nic złego się nie zdarzy,
Bo gospodarz to jest dobry, mówię wam.

Refren:
Więc przyjmij z serca dar,
Ze zboża pyszny czar
I wieniec z kłosów zbóż,
Jak z najpiękniejszych róż.
Do domu zabierz go,
Niech Ci odpędza zło
I same dobre dni
Zawsze przynosi Ci.

Bochen chleba dajemy w Twoje ręce,
W nim zamknięte, życzliwe ludzkie serce
Ludzi, którzy Cię kochają i nadzieję w Tobie mają
A tych mniej życzliwych jest na szczęście mniej.

Refren: Więc przyjmij z serca dar ………

My seniorzy ze wszystkich w gminie wiosek,
Mamy dziś do Pani taki mały wniosek,
Abyś nadal nas kochała i seniorom pomagała
Przy tym święcie Cię prosimy Pani Wójt.

Refren: Więc przyjmij z serca dar …………

Pani Wójt ze wzruszeniem podziękowała za życzliwe słowa i zapewniła, że zawsze możemy liczyć na Jej przychylność i pomoc.

Klub nasz, jako przedstawiciel gospodarza dożynek, oprócz wieńca przygotował dekorację przestrzenną przed siedzibą Klubu przy ul. Kolejowej 11, gdzie kukła – krakowianka częstowała przechodniów zielonymi jabłuszkami, wykonał też bramę dożynkową boczną oraz bukieciki przypinane uczestnikom imprezy.

Ponadto zaprezentował stoisko kulinarne i potrawę konkursową. Na zakończenie tej relacji należy podkreślić ogromny wkład pracy Samorządowego Centrum Kultury i Promocji w doskonałą organizację tychże dożynek a także poszczególnych klubów seniora i kół gospodyń wiejskich w przygotowanie stoisk kulinarnych, tak pod względem różnorodności potraw, jak i dożynkowego wystroju.

Tekst – Barbara Golińska
Zdjęcia – Katarzyna Ślęczkowska