Impreza wiankowa w Zabierzowskim Kamieniołomie

W ramach imprez plenerowych Klub Seniora „Złota Jesień” w Zabierzowie zorganizował w dniu 26 czerwca br. w urokliwym zakątku Zabierzowa, jakim jest niewątpliwie Kamieniołom, już po raz 9-ty tradycyjne „Wianki”.

Przypomnieć należy, że jest to prasłowiańskie święto związane z przesileniem dnia i nocy. Jest to święto ognia, wody, słońca i księżyca, płodności, radości i miłości. Można powiedzieć, ze jest to rodzime święto zakochanych, stanowiące alternatywę dla Walentynek, które przywędrowały z Zachodu.

Zaproszenie do wspólnego świętowania przyjęli następujący goście: wójt Gminy Zabierzów – Elżbieta Burtan, przewodnicząca Rady Gminy- Maria Kwaśnik, radni Gminy Zabierzów – Jerzy Cywicki, Jan Szczepański, Wiesław Cader, który był jednocześnie  współorganizatorem „Wianków:, przewodnicząca Rady Powiatu –  Alicja Wójcik, przewodnicząca Rady Sołeckiej –  Janina Wilkosz, członek Rady Sołeckiej – Beata Kęder, przewodniczący Gminnej Rady Seniorów – Andrzej Korzycki, koordynator ds. aktywizacji seniorów – Katarzyna Mroczek, przedstawiciel Nadleśnictwa Krzeszowice – Marek Pacek, oraz nieliczni mieszkańcy Zabierzowa z dziećmi.

Z wielką radością powitaliśmy przedstawicieli Klubu Seniora „Jarosze” z Brzezinki z przewodniczącą Janiną Nęcka na czele.

Większość pań biorących udział w imprezie na ten niepowtarzalny wieczór przeobraziły się w leśne rusałki, albo w wodne nimfy z bajecznie kolorowymi wiankami na głowach.

Po powitaniu zgromadzonych uczestników tej uroczystości przez przewodniczącą Klubu Barbarę Golińską, nasz klubowy kolega Wiesiek Olek przy współudziale akordeonisty J. Ropki zaśpiewał piosenkę powitalną, własnego autorstwa, po czym nastąpił konkurs wiankowy w 2-ch kategoriach, a mianowicie na wianek najbardziej tradycyjny z polnych kwiatów, ziół i traw oraz na wianek najbardziej kolorowy. Jury w składzie – Alicja Wójcik, Janina Nęcka i Cecylia Chrzanowska miało trudne zadanie, gdyż wszystkie wianki były piękne i zasługiwały na nagrodę, ale w rezultacie jury przyznało w obu kategoriach łącznie 7 miejsc punktowanych od I miejsca do III-go, oraz 3 wyróżnienia. Nagrody i gratulacje zwyciężczyniom konkursu przekazywała  Pani Wójt.

Po konkursie wiankowym nasz Zespół Teatralno – Satyryczny i Wokalny zaprezentował fragmenty ballady Adama Mickiewicza „Świtezianka” a następnie wierszowane opowiadanie o wiankach, napisane przez naszego kolegę klubowego Mariana Łachetę.

Silna grupa pod wezwaniem „Jarosze” z Brzezinki uświetniła naszą wspólną zabawę muzyką i śpiewem piosenek biesiadnych, do wykonania których z werwą włączyli się nasi seniorzy wraz z naszym akordeonistą. Muzyka ta rwała seniorów do tańca, mimo „żwirowego parkietu” i nikt nie narzekał na łamanie w kościach, gdyż taniec na świeżym powietrzu traktowany był, jako swoisty rodzaj rehabilitacji.

Tradycyjnie podczas „Wianków” odbywało się szukanie kwiatu paproci w leśnych zaroślach, czym zajmowały się dzieci pod opieką rodziców. Panie mogły wykazać się zręcznością celnych rzutów serduszkiem do kapelusza, a panowie serduszkiem do wianka, za co również przyznawane były nagrody.

Świętojański wieczór, który upłynął w miłej i radosnej atmosferze  pozostanie na długo w naszej pamięci.

Kończąc relację z tego wydarzenia, składamy serdeczne podziękowania Klubowi Seniora „Jarosze” z Brzezinki za ich obecność i uświetnienie naszej imprezy, a także pani dyrektor Centrum Kultury Aleksandrze Małek i Agnieszce Majce za to, że w strugach deszczu z pomocą naszych kolegów zmontowały namioty, pod którymi biesiadowali uczestnicy tego wyjątkowego spotkania.

Tekst – Barbara Golińska
Zdjęcia – Wiesława Danielewska