I Sportowy Turniej gry w bule

W dniu 23 listopada 2018 r. w Zabierzowie miało miejsce ciekawe wydarzenie, a mianowicie odbył się I Sportowy Turniej gry w bule pod hasłem „Bule na bóle”. Organizatorem Turnieju był Klub Seniora „Złota Jesień” w Zabierzowie oraz fundacja „Laboratorium Inspiracji Społecznych”.

Osobom, którzy dotychczas nie spotkali się z grą w bule, króciutko wyjaśnię, że jest to tradycyjna francuska gra towarzyska, zwana również petanką, zapoczątkowana w roku 1907. Obecnie rozpowszechniona jest właściwie na całym świecie, a rozgrywane turnieje międzynarodowe traktowane są jako sport nie olimpijski. Pewnie mało kto wie, że pierwsze stowarzyszenie skupiające sympatyków tej gry w Polsce powstało w 1999 roku w Myślenicach, natomiast Polska Federacja Petanki z siedzibą we Wrocławiu powstała w 2002 roku.

Tyle tytułem wprowadzenia w temat gry w bule w ogóle, ale jeszcze muszę wspomnieć, że ten rodzaj sportu jest dość popularny w okolicach Kęt, Oświęcimia oraz na Śląsku, a w naszej gminie oraz w miejscowościach sąsiednich prawie nieznany. Dlatego też zorganizowanie I Turnieju właśnie w Zabierzowie uważamy za ważne wydarzenie, które z pewnością pociągnie za sobą kolejne turnieje w roku przyszłym, jak i w latach następnych.

Zaproszenia do udziału w Turnieju skierowane było do wszystkich mieszkańców gminy Zabierzów i jak na pierwszy Turniej zainteresowanie tymi rozgrywkami było duże.

W Turnieju brało udział 12 drużyn 2-osobowych, w tym 2 drużyny młodzieżowe. Sędziowali: Maria Podobińska i Wiesław Olek.

Po powitaniu przez Dyrektora Centrum Kultury Panią Aleksandrę Małek wszystkich zebranych, tak zawodników, jak i kibiców, wśród których obecna była Pani Wójt Elżbieta Burtan, oraz po wyjaśnieniach zasad gry przez Panią Marię Podobińską, a także po dodatkowych informacjach Prezesa Fundacji „LIS” Pani Anny Styszko i Cecylii Chrzanowskiej, nastąpiła rozgrywka inauguracyjna.

Na wyznaczonych polach, jako rywale stanęli sołtys i radny Pan Wiesław Cader oraz kierownik GOPS-u Pan Stanisław Myjak. Po zaciętej grze zwycięzcą okazał się być Pan Wiesław Cader.
Po tej grze inauguracyjnej, zawodnicy rywalizowali między sobą przy mocnym i głośnym dopingu kibiców.

Zdobywcami I miejsca zostali: Anna Kruk z Marianem Łachetą (Marsjanie)
II miejsce przypadło Andrzejowi Korzyckiemu z Leszkiem Podobińskim (Gliniarze), natomiast III miejsce wywalczyły Halina Wałach z Małgorzatą Kozłowską (Aster).

Wszyscy gracze otrzymali z rąk Dyrektora Centrum Kultury Pani Aleksandry Małek dyplomy i medale ceramiczne, a zwycięzcy dodatkowo otrzymali puchary.

Podczas Turnieju została zaśpiewana przez Wiesława Olka piosenka własnego autorstwa, napisana specjalnie na rozpoczęcie Turnieju „Bule na bóle”, refren której śpiewali wszyscy.

W trakcie turnieju można było wypić kawę, herbatę, a także zjeść ciasteczko czy też kanapeczkę.

„Lokalni reporterzy sportowi” filmowali przebieg rozgrywek oraz fotografowali zawodników podczas sportowych zmagań. Materiał ten można obejrzeć na naszym profilu facebookowym. jak też w niniejszej relacji.

Na zakończenie słowa wielkich podziękowań kierujemy do sponsorów, bez pomocy których zorganizowanie tego Turnieju byłoby utrudnione. Należą do nich:

  • Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Zabierzowie
  • Andrzej Bukowczan – Jurajska Izba Gospodarcza
  • Cybernet WMW Zabierzów
  • DPD Oddział Skawina

Oprócz wsparcia finansowego dziękujemy za gadżety otrzymane z Urzędu Gminy Zabierzów i Pana Andrzeja Korzyckiego a także za obrazki z suchych kwiatów przygotowane przez Panią Wiesławę Danielewską.

Podziękowania należą się również Samorządowemu Centrum Kultury i Promocji w Zabierzowie, Pani Marii Podobińskiej i Fundacji „LIS” za pomoc przy organizacji Turnieju.

Całe to przedsięwzięcie było możliwe dzięki mini grantowi, jaki Klub nasz otrzymał z Fundacji „LIS” za opracowany projekt.

Tekst – Barbara Golińska
Film – (nieco okrojony) i zdjęcia Wiesława Danielewska