V Małopolskie Forum Srebrnej Gospodarki

Przedstawiciele naszego Klubu kolejny raz uczestniczyli a Małopolskim Forum Srebrnej Gospodarki, które odbyło się w dniu 30.X.2017r., jak zawsze w Hotelu Best Western Premier w Krakowie przy ul.Opolskiej 14a i jak zawsze zorganizowane przez Jurajską Izbę Gospodarczą.

Konferencję otworzył Andrzej Bukowczan dyrektor Jurajskiej Izby Gospodarczej a następnie głos zabrał Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Wojciech Kozak, który w krótkich słowach powitał seniorów uczestniczących w tymże Forum, jak również przedstawicieli instytucji mających związek z polityką prosenioralną, którzy w dalszej części konferencji w swoich wystąpieniach omawiali problematykę m.in. dotyczącą:

  • opieki nad osobami starszymi poprzez dzienne ośrodki wsparcia,
  • tworzenia poradni geriatrycznych,
  • ośrodków usług opiekuńczych,
  • korzystania z funduszy aktywizacji zawodowej osób 50+,

oraz innych działań na rzecz osób starszych.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się informacja przedstawicielki ZUS  Ewy Wnęk na temat starych i nowych emerytur, sposobu ich wyliczania, rozpiętości kwotowej pomiędzy najniższymi a najwyższymi emeryturami oraz innych spraw z zakresu ubezpieczenia społecznego.

Prezes Kraków Airport Radosław Włoszek zaprosił uczestników Forum do zwiedzenia Centrum Edukacji Lotniczej stanowiące Miniterminal w pigułce.

Podczas Forum odbyła się ceremonia pożegnania przez seniorów gminy Zabierzów Agnieszki Mleczko, która z dniem 3.XI.2017r. kończy pracę, jako koordynator ds. aktywizacji seniorów w Samorządowym Centrum Kultury i Promocji Gminy Zabierzów. Pani Agnieszka z rąk Wicemarszałka Kozaka przy asyście Prezesa Włoszka odebrała pamiątkowe podziękowanie, natomiast Zespół Wokalny naszego Klubu skierował do Pani Agnieszki laudację w formie piosenki, słowa której napisał nasz klubowy kolega Wiesiek Olek. Pozwolę sobie zatem zacytować niepełny tekst tej piosenki.

Wszystkie nasze kluby wiadomość zmroziła,
Że od nas odchodzi Agnieszka przemiła.
Nie dość, że przemiła, przyjacielem była,
Jako koordynator super się sprawdziła.
Bardzo ją lubimy, wspominać będziemy,
Drugiej takiej nie będzie, na pewno to wiemy.
Bo my jednak wiemy, że radę sobie dasz,
Oprócz aparycji jeszcze rozum masz.
Tak więc powodzenia życzymy Ci wszyscy
Myślimy, że Tobie też jesteśmy bliscy.
Jednak gdybyś czasem swe zdanie zmieniła,
Wszystkie nasze kluby byś uszczęśliwiła.

Pani Agnieszka takie serdeczne pożegnanie przyjęła z łezką w oku.

Na zakończenie konferencji Pani Agnieszka, jako że na poprzednich Forach szeroko omawiała i prezentowała audiowizualnie dynamikę aktywizacji seniorów w gminie Zabierzów przez ostatnie dwa i pół roku, to podczas tego Forum ograniczyła się do przedstawienia programów artystycznych przygotowanych przez trzy kluby seniora.

Otóż Klub Seniora „Młodzi Duchem” z Kobylan zaprezentował piękny występ wokalny, nasz Zespół Teatralno-Satyryczny przedstawił scenkę humorystyczną „Dwie ciotunie” opartą na Kramie z piosenkami Leona Schillera, natomiast nowopowstały kabarecik Klubu Seniora „Sami Swoi” z Rudawy pokazał scenkę opracowaną na motywach wierszy Wisławy Szymborskiej.

Wszystkie występy przyjęte były przez zgromadzoną publiczność gorącymi brawami.

Wspomnieć jeszcze należy, że Koronczarki z Rudawy kolejny już raz przygotowały stoisko z koronkami, oraz w ramach warsztatów rękodzielniczych udzielały instrukcji dot. robótek szydełkowych. Również Klub Seniora z Kobylan miał swoje stoisko pyszniące się kolorami i formą różnorakich wyrobów rękodzielniczych wykonanych przez swoich członków.

Organizowanie tego rodzaju konferencji sprzyja nie tylko poszerzeniu naszych wiadomości z zakresu problematyki senioralnej, lecz także daje możliwość integracji różnych środowisk i sprzyja zawieraniu znajomości i kontaktów, które na przyszłość mogą zaowocować wzajemną współpracą.

Tekst – Barbara Golińska
Zdjęcia – Tomasz Trulka, Marian Łacheta