Ostatki – Zapusty w Klubie Seniora „Złota Jesień”

Ostatki kończą Karnawał, który w 2024r należał do jednych z krótszych. W okresie karnawału w Klubie wiele się działo i nikt nie narzekał na brak atrakcji. Dopiero niedawno bo 29 grudnia 2023r wraz z przyjaciółmi wnosiliśmy toast noworoczny lampką szampana, 6 stycznia 2024r wyruszyliśmy z Orszakiem Trzech Króli po ulicach Zabierzowa, organizowanym przez naszą koleżankę klubową Wiesławę Danielewską, 20 stycznia 2024r bawiliśmy się na Balu Karnawałowym a już 13 lutego 2024r członkowie Klubu celebrowali Tłusty Czwartek połączony ze Śledziówką, która o północy kończy szaleństwa karnawałowe.

Tym razem spotkanie „ Ostatkowe” odbyło się w siedzibie Klubu i we własnym gronie. Przewodniczący Klubu Wiesław Cader zadbał, aby na stolach nie zabrakło „wiktuałów” powiązanych z obrządkami.

Przysłowia mówią:

Tłusty Czwartek pączkami fetuje a od Popielca ścisły post szykuje.

Dziś zapusty – śledzik tłusty.

Aby urozmaicić spotkanie zarząd Klubu zatroszczył się o element tematyczno-rozrywkowy i wśród uczestników przeprowadził sprawdzian wiedzy o Zapustach. Wśród kilkunastu zadanych pytań były pytania:

  • ile waży przeciętny pączek?
  • w którym miesiącu przypada Tłusty Czwartek?
  • czy śledź śledziowi jest równy nie rozmiarem?
  • jak nazywano śledzie w beczce w przedwojennej Polsce?

Największą wiedzą wykazali się: Helena Brulińska, Antonina Kodura, Henryk Micimiński, Wiesław Olek Zwycięzców obdarowano słodyczami. Przed nami jeszcze wiele planowanych wydarzeń jak np. Dzień Kobiet i Mężczyzn, Topienie Marzanny na Rynku w Zabierzowie, powitanie Wiosny w Kamieniołomie itd.

Jednak niezwykłym wydarzeniem 2024r będzie dla Klubu 25-lecia istnienia. Nie każdy klub seniora w Polsce może poszczycić się tak długim stażem. Dla nas to wielka duma ale i bardzo dużo trudnych wyzwań.

Tekst: Cecylia Chrzanowska
Zdjęcia: Wiesława Danielewska