Wianki 2023

W dniu 25 czerwca br /niedziela/ odbyło się w Zabierzowie otwarte wydarzenie kulturalne pt. „Sobótka zapomniany obrzęd”.

Przedsięwzięcie to zorganizowane przez Klub Seniora” Złota Jesień” Zabierzów przy współpracy SCKiP Gminy Zabierzów, mogło być zrealizowane dzięki środkom finansowym uzyskanym w ramach konkursu inicjatyw pn. „MOCni Seniorzy” 2023.

Ideą wydarzenia było przełamywanie stereotypów wobec ludzi starszych, kontynuowanie działań z cyklu „Senior też potrafi” tym razem w odtworzeniu obrzędów towarzyszących Nocy Świętojańskiej czyli Sobótki w niezwykle klimatycznym miejscu zabierzowskiego kamieniołomu.

Biorąc pod uwagę ilość uczestników, bardzo bogaty program imprezy, otwartą przestrzeń i mogące się zdarzyć wyjątkowe sytuacje pogodowe, przygotowania rozpoczęliśmy już na początku czerwca 2023r. Efekt przygotowań był bliski naszych oczekiwań.

Po oficjalnym otwarciu spotkania i powitaniu gości przez Przewodniczącego Klubu Seniora „Złota Jesień” Wiesława Cadera, wydarzenie miało już tylko charakter kulturalny mające przenieść uczestników tysiąc lat w przeszłość i w poczuciu klimatu naszych przodków.

Zaszczycili nas swoją obecnością:
Wójt Gminy Zabierzów Elżbieta Burtan, Dyrektor SCKiP Gminy Zabierzów Aleksandra Małek, Sołtys Zabierzowa Edmund Dąbrowa wraz z Radą Sołecką , Przewodniczący Gminnej Rady Seniorów Zabierzów Andrzej Karcz , Dyrektor Jurajskiej Izby Gospodarczej Andrzej Bukowczan, Redaktor naczelny miesięcznika Gminy Zabierzów „Znad Rudawy” Maciej Liburski, przedstawicielka SCKiP GZ ds. kontaktu z seniorami Edyta Szota-Kulczyk.

Wśród przybyłych nie zabrakło przedstawicieli Klubów Seniora z Brzoskwini, Bolechowic, Pisar, Rudawy, Rząski, Klubu Senior + Zabierzów oraz lokalnej społeczności razem ok. 110 osób.

Uatrakcyjnienie programu stanowiły konkursy z nagrodami:

  • za najpiękniejszy i najbardziej tradycyjny wianek sobótkowy,
  • posiadanie wiedzy o miejscu wydarzenia,
  • zawody sportowo zręcznościowe.

Nie łatwo było zdecydować komisji konkursowej w składzie:

  • Aleksandra Małek
  • Elżbieta Burtan
  • Edyta Szota

który z 23 zaprezentowanych i zgłoszonych do konkursu wianków jest najpiękniejszy i najbardziej tradycyjny tj uwity w kulturze nocy sobótkowej z sezonowych ziół i kwiatów mających właściwości magiczne.

Decyzją komisji konkursowej zwycięzcami zostali twórcy:

Wianek najpiękniejszy:

I miejsce Maria Skrzypaszek Zabierzów
II miejsce Maria Solecka Pisary
III miejsce Małgorzata Kołacz Zabierzów

Wianek najbardziej tradycyjny:

I miejsce Wiesława Włodarczyk Zabierzów
II miejsce Edwarda Kowalik Zabierzów
III miejsce Krystyna Woźniak Brzoskwinia

Największą wiedzą o Kamieniołomie wykazali się uczestnicy:

I miejsce Franciszek Sendor Bolechowice
II miejsce Antonina Kodura Zabierzów
III miejsce Zofia Czajowska Zabierzów

Kwiat paproci w leśnych ostępach odnalazła Józefa Kostecka z Brzoskwini. Zadośćuczynienie za trudy w poszukiwaniu stanowiła oczekująca nagroda rzeczowa.

Urozmaiceniem wydarzenia była inscenizacja wypracowana w całości przez Barbarę Golińską, prowadzącą zespół teatralny naszego Klubu, która w spektakl włożyła wszystkie swoje senioralne pomysły i siły .W materiale wykorzystała niewielkie fragmenty: „Pieśni świętojańskiej o Sobótce” Jana Kochanowskiego oraz teksty własne.

W występie brała udział grupa teatralna Klubu Seniora „Złota Jesień” oraz przyjaciele: Józef Ropka z Rudawy i Franciszek Dziedzina z Brzezinki. Trudne teksty wierszy Jana Kochanowskiego / język staropolski/ nie stanowiły przeszkód w ich zapamiętaniu.

Dużą niespodziankę sprawił występ w kulturze słowińskiej seniorów z Brzoskwini, którego mistyka wprowadzonego klimatu sobótkowego wpisała się wspaniale w temat wydarzenia.

Znacznym zainteresowaniem cieszyły się zawody sprawnościowe oddzielne dla kobiet i mężczyzn. Zawody prowadziła Barbara Golińska. Nagrody rzeczowe zdobyli:

  • kobiety: Zofia Żwirek, Zabierzów
  • mężczyźni: Franciszek Sendor, Bolechowice

Miłośnicy smacznego jedzenia z pewnością doskonale odnaleźli się w przygotowanej strefie gastronomicznej, a o stronę muzyczną do tańca zadbał Wiesław Kostecki z Brzoskwini oraz Józef Ropka z Rudawy.

Świetną zabawę wzbogaciła pogoda. Dzień był ciepły, słoneczny z lekkim zachmurzeniem.

Tekst: Cecylia Chrzanowska
Zdjęcia: Wiesława Danielewska