„Lata 20-te, lata 30-te” Senioralia 2023

W dniu 16 czerwca 2023 r. Zabierzowski Rynek był oblegany przez seniorów z całej zabierzowskiej gminy. Przyczyną takiego stanu rzeczy były zorganizowane przez Samorządowe Centrum Kultury i Promocji już po raz trzeci „Senioralia”.

Odbywały się one pod hasłem „Lata 20-te, lata 30-te”, stąd też na płycie Rynku dominowały stroje pań z tej epoki, uzupełnione stylowymi dodatkami, takimi jak błyszczące opaski z piórami, długie perły, rękawiczki i rajstopy kabaretki, cygaretki i boa przewieszone na szyi lub ramieniu. Panowie zaś w melonikach na głowie, dwurzędowych marynarkach, znalazł się nawet pan we fraku. Rozbrzmiewały melodie z tamtych lat.

Głównym punktem programu były występy artystyczne poszczególnych Klubów Seniora, a było ich 13, które nawiązywały do przedwojennego klimatu.

Ja odniosę się tylko do występu naszego Klubu.

Otóż krótki scenariusz przygotowany był przez naszego kolegę klubowego Wieśka Olka, jak również w jego reżyserii skorygowanej nieco przez Panią Małgorzatę Krzysicę.

Zespół nasz na scenie prezentował się znakomicie, tak przez odpowiednie stroje, jak i żywiołowość występu poprzez dobry śpiew, taniec i muzykę. Równie dobrze odbierane były występy pozostałych Klubów.

W drugiej części tej imprezy była zabawa taneczna do późnych godzin wieczornych. Obserwujący nas młodsi mieszkańcy gminy pewnie nie mogli uwierzyć, że tak żywiołowo mogą bawić się seniorzy a to wszystko stąd, że mogliśmy pobyć razem, a ponadto było to zupełnie zgodne z treścią fraszki Jana Sztaudyngera „Jedni są wiecznie młodzi, inni wiecznie starzy, to kwestia charakteru, a nie kalendarzy.” I tego się trzymajmy.

Już dziś ciekawi jesteśmy pod jakim hasłem będą Senioralia w roku przyszłym.

Tekst – Barbara Golińska
Zdjęcia – Wiesława Danielewska