Seniorzy dzieciom

W ramach integracji międzypokoleniowej Zespół Teatralny Klubu Seniora „Złota Jesień” w Zabierzowie ponownie gościł wśród dzieci, czytając im inscenizowane bajki i wierszyki. W dniu 25 kwietnia 2023 r. bawiliśmy dzieci w grupie 5-6 latków w Szkole Podstawowej, a w dniu 27 kwietnia wśród młodszych dzieci w Przedszkolu Samorządowym.

W w/w placówkach zaprezentowały się różne zwierzątka, często zwiastujące obecną porę roku, a mianowicie pani wiosna cała w kwiatach, uśmiechnięte słoneczko, kolorowe motylki i czerwona biedronka szukająca zgubionych czarnych kropek, bocian w kusej kapocie, który zaprzyjaźnił się z zieloną żabką, pełzający ślimak z domkiem na grzbiecie, kotek chory przez łakomstwo, i był nawet łagodny smok wawelski, kochający dzieci.

Chyba najwięcej emocji budziła krowa kolorowa. Prawie wszystkie dzieci chciały jej dotknąć i pociągając za sznurek otworzyć jej zielony od trawy pyszczek. Pod koniec wystąpiła nasza klubowa koleżanka Weronika Knapik wraz z mężem, deklamując wiersze. W tym miejscu chciałam zaznaczyć, że Weronika ma szczególny sentyment do małych dzieci, gdyż przez 25 lat pracowała w zabierzowskim przedszkolu.

Dzieci słuchały inscenizowanych wierszy z uwagą i skupieniem, ale również żywo i radośnie reagowały na wszystko, co działo się na prowizorycznych scenach, nagradzając nas spontanicznymi brawami. Po zakończeniu czytania smok z gitarą śpiewał wraz z dziećmi, które były zapraszane przez zwierzątka do tańca. Wspólna zabawa seniorów z dziećmi była wspaniała, przy czym dzieci czuły się swobodnie i nie wykazywały żadnej tremy, o czym świadczyły ich roześmiane buzie.

Tego rodzaju współpracę z dziećmi bardzo sobie cenimy, gdyż daje nam seniorom dużo satysfakcji i poczucie emocjonalnej więzi z najmłodszymi odbiorcami naszych teatralnych propozycji.

W Przedszkolu zostaliśmy obdarowani pracami plastycznymi, jak sądzę wytworzonymi przez dzieci pod okiem pań wychowawczyń, za które bardzo dziękujemy.

Tekst – Barbara Golińska
Zdjęcia – szkoła podstawowa i przedszkole