Dzień Seniora w Zabierzowie 2023

Na wstępie krótka informacja o genezie Dnia Seniora.

Po raz pierwszy w 1990r ONZ pochylił się nad sytuacją seniorów i ustanowił ich święto pod nazwą Międzynarodowy Dzień Osób Starszych równocześnie apelując o podejmowanie wszelkich działań na rzecz seniorów. Aktualnie Dzień Seniora w Polsce/ pierwszy raz w 1999r / obchodzony jest w kilku wariantach:

  • 1 października Międzynarodowy Dzień Osób Starszych,
  • 20 października Europejski Dzień Seniora,
  • 14 listopada Ogólnopolski Dzień Seniora.

Nie ważne jest w którym wariancie obchodzony jest Dzień Seniora. Ważny jest cel – znakomita okazja do chwili refleksji i uwagi społeczeństwa na sytuację seniorów. Należy wspomnieć, że na terenie sołectwa Zabierzów zarejestrowanych jest około 1400 osób w podeszłym wieku, którzy stanowią przeszło 25 % ogółu mieszkańców. Obchody Dnia Seniora w Zabierzowie wpisały się już na stałe w kalendarz corocznych imprez organizowanych przez Klub Seniora Złota Jesień w Zabierzowie oraz Samorządowe Centrum Kultury i Promocji Gminy Zabierzów pomiędzy październikiem a listopadem.

Miesiące jesienne współgrają z jesienią życia a jesień kalendarzowa i jesień życia mogą być piękne, kolorowe, wesołe. Nie inaczej było w minioną sobotę 4 listopada 2023r kiedy po raz 17 sala widowiskowa Samorządowego Centrum Kultury i Promocji Gminy Zabierzów ul. Szkolna 2 została wypełniona przez seniorów oraz zaproszonych gości.

Ideą przedsięwzięcia zorganizowania imprezy było:

  • uczczenie Dnia Seniora w sposób niezapomniany,
  • wykazanie aktywności działania Klubu Seniora w Zabierzowie,
  • integracja seniorów zrzeszonych w Klubie z seniorami niezrzeszonymi mieszkającymi w różnych zakątkach Zabierzowa.

Zaszczycili uroczystość swoją obecnością:
Wójt Gminy Zabierzów p. Elżbieta Burtan, Przewodniczący Gminnej Rady Zabierzów p. Henryk Krawczyk, Radna Powiatu p. Romana Maziej-Niewczas, Dyrektor SCKiP Gminy Zabierzów p. Aleksandra Małek, Radny Gminy p. Jerzy Cywicki, Sołtys Zabierzowa p. Edmund Dąbrowa, Przewodniczący Gminnej Rady Seniorów p. Andrzej Karcz, Proboszcz Parafii p.w. Św.Franciszka z Asyżu ksiądz Krzysztof Burdak, Państwo Violetta, Janusz Apostolscy FPU Meble, p. Andrzej Bukowczan JIG, kierownik Biblioteki „Pod Aniołem” w Zabierzowie p. Stanisława Wolan.

Bardzo miłą niespodziankę sprawili licznie przybyli seniorzy. Po części oficjalnej, w ramach której głos zabrali:
Elżbieta Burtan, Aleksandra Małek, Henryk Krawczyk, ks. Krzysztof Burdak oraz Wiesław Cader, dla uczestników imprezy wystąpił Zespół Teatralny z Zabierzowa, który przedstawił zgromadzonym krótką inscenizację utrzymaną w klimacie „Lata 20-te, Lata 30-te”. Na akordeonie muzykował Andrzej Tomczyk.

Występ bardzo się podobał o czym świadczyły gromkie brawa. Scenariusz spektaklu został w całości opracowany przez naszą klubową koleżankę Barbarę Golińską.

Wspólne tańce, świetna zabawa, znakomita atmosfera przy dźwiękach muzyki na żywo pokazały, że seniorzy to ludzie pełni życia, werwy i potrafią się bawić doskonale. Poziom zainteresowania/ ok. 150 osób / sprawił że z pewnością za rok postaramy się zorganizować kolejne tego typu spotkanie.

Jak kolorowa i pełna energii może być Jesień Życia pokazali Seniorzy w dniu ich
święta. A jak bawili się bohaterowie wydarzenia możecie Państwo zobaczyć w naszej fotorelacji oraz na naszym profilu Facebook.
Na zakończenie stwierdzić by się zdało:

Znów byliśmy razem

Tekst : Cecylia Chrzanowska
Zdjęcia: Wiesława Danielewska