Zwiedzanie Muzeum i Pracowni Witrażu w Krakowie

Członkowie Klubu Seniora „Złota Jesień” z Zabierzowa w dniu wczorajszym wyruszyli do Krakowa, aby zwiedzić Muzeum i Pracownię Witrażu.

Jest to najstarsze, nieprzerwanie działające tego typu miejsce w Polsce. Mieści się w zabytkowej kamienicy przy Al.Krasińskiego 23, wybudowanej w 1902 roku specjalnie na potrzeby Zakładu. Natomiast Muzeum Witrażu zostało założone w 2004 roku. Prowadzeni przez Panią Przewodnik mogliśmy zgłębić tajniki powstawania witraży od ich zaprojektowania, poprzez wybór odpowiedniego szkła oraz nieprawdopodobnie żmudnego i precyzyjnego cięcia i układania tych szkiełek, spajania ich, malowania, aż do zakończenia dzieła. W zasadzie technika tworzenia witraży nie zmieniła się od początku powstania Zakładu, jedynie sposób wypalania szkieł jest już bardziej nowoczesny, gdyż piec ogrzewany jest elektrycznie.

Połączenie ekspozycji muzealnych z funkcjonującą pracownią witrażową pozwala na podglądanie pracy artystów a zachowanie oryginalnego wystroju pracowni powoduje, że zwiedzający czują atmosferę sprzed przeszło stu lat.

Ekspozycje muzealne świadczą o tym, że z Zakładem współpracowali tacy artyści jak Stanisław Wyspiański, Józef Mehoffer, Stefan Matejko i inni twórcy epoki Młodej Polski. Dużą część ekspozycyjną stanowi archiwum, które zawiera dużo szkiców, rysunków, ręcznych projektów a także gotowych witraży.

Dobrze, że można było witraże fotografować, gdyż pozwoliło to utworzyć galerię zdjęć, aby czytającym tą relację przybliżyć te artystyczne dzieła.

Tekst – Barbara Golińska
Zdjęcia – Marian Łacheta