VIII Orszak Trzech Króli w Zabierzowie

Mieszkańcy Zabierzowa już ósmy raz uczcili Święto Objawienia Pańskiego, biorąc liczny udział w Orszaku Trzech Króli, który wyruszył spod Kościoła Parafialnego, kierując się ulicą Krakowską w stronę zabierzowskiego Rynku.

Hasło przewodnie tegorocznego Orszaku brzmiało: „Cuda, cuda ogłaszają”, przez co podkreślona została idea wspólnego kolędowania, stwarzająca poczucie wspólnoty, tym bardziej, że polskie kolędy zawierają cząstkę narodowej tożsamości.

Proboszcz naszej Parafii Ks.Krzysztof Burdak w powitalnych słowach na rozpoczęcie Orszaku wskazał jeszcze na inny, niezmiernie ważny aspekt wypływający z treści w/w hasła, a mianowicie podał nam myśl, że cudem jest dar życia dany od Boga, który powinniśmy chronić i pielęgnować od poczęcia do naturalnej śmierci.

Po wspólnej modlitwie oraz odczytaniu przez posła zarządzenia o spisie powszechnym ludności, wyruszyliśmy prowadzeni przez Gwiazdę Betlejemską za Trzema Królami podążającymi do Betlejem białą krakowską dorożką.

W Orszaku po raz kolejny wędrował Św. Franciszek, patron naszej Parafii w asyście dzieci przebranych za zwierzątka, jako braci mniejszych. Natomiast po raz pierwszy do Orszaku została wprowadzona postać Św.Brata Alberta, który oddał się pomocy najbiedniejszym, był wzorem miłosierdzia i poświęcenia i często mawiał: „W życiu trzeba być dobrym, jak chleb”. Stąd też w Orszaku, przy Jego boku Anioły rozdawały małe drożdżowe bułeczki. Również po raz pierwszy w Orszaku uczestniczyli harcerze niosąc światełko betlejemskie. Wielką ozdobą Orszaku były dzieci przebrane w różnorodne stroje bożonarodzeniowe.

Pośród uczestników Orszaku harcował Turoń, dwa Diabełki oraz przemykała chyłkiem, boczkiem okrutna Śmierć. Nad głowami pielgrzymów przystrojonymi w królewskie korony łopotały orszakowe sztandary i proporczyki. Z głośników umieszczonych na wozie strażackim rozbrzmiewały piękne kolędy, śpiewane również przez uczestników Orszaku.

Tradycyjnie na dziedzińcu Ochotniczej Straży Pożarnej w asyście Dworzanina, oraz straży przybocznej, Król Herod przyjął na swoim dworze Trzech Króli, którzy poinformowali go, iż podążają do Betlejem pokłonić się i złożyć dary Nowonarodzonemu Królowi Królów. Herod obawiając się utraty tronu wydał rozkaz wymordowania wszystkich malutkich dzieci, za co spotkała go zasłużona kara, ponieważ został ścięty przez Śmierć i wtrącony przez Diabły w czeluście piekielne.

Orszak wyruszył w dalszą drogę. Królowie do bryczki zapraszali przebrane dzieci, które zmieniały się w czasie przemarszu, aby mogła jak największa ich liczba cieszyć się zaszczytem podróżowania z Królami. Orszak dotarł do Rynku, gdzie w stajence betlejemskiej w otoczeniu Aniołków oczekiwała Święta Rodzina. Na płytę Rynku pielgrzymi przechodzili przez bramę anielską, przy której witani byli przez piękne Anioły na szczudłach.

Przed Bożą Dzieciną jako pierwsi dary złożyli Królowie, następnie Św. Franciszek i Św. Brat Albert, harcerze a także ubodzy pastuszkowie.

Nie obyło się bez scenki humorystycznej, w której Żyd Mosiek uczył pastuszków, jak zarabiać pieniądze i zachęcał uczestników Orszaku do udziału w akcji charytatywnej na rzecz chorego Kacperka. Anioły z puszkami Fundacji kwestowały pośród obecnych na Rynku, którzy mając gorące serca i czując potrzebę pomagania innym przekazali na ten szczytny cel łącznie kwotę 3.606.- zł., która to kwota została wpłacona w dniu dzisiejszym na konto Fundacji „Serce dla Maluszka”. Serdeczne dzięki za Waszą ofiarność.

Po zakończeniu składania darów Bożej Dziecinie, Św. Józef podziękował wszystkim za odwiedziny i wypuścił z klatki, przyniesione przez pastuszka w darze dwa gołębie, aby niosły ludziom pokój i dobrą nowinę. Natomiast Ks.Proboszcz podziękował Klubowi Seniora „Złota Jesień” za podtrzymywanie tej pięknej tradycji oraz sprawne przygotowanie tego niełatwego przedsięwzięcia. Podziękował również wszystkim uczestnikom Orszaku za tak liczny udział.

Następnie zabierzowscy seniorzy przy akompaniamencie Józefa Ropki zaśpiewali trzy piękne, głębokie w swojej treści pastorałki.
Wszystkie dzieci otrzymały drobne słodkie upominki. W kuchni polowej, na trochę zziębniętych pielgrzymów, czekała grochówka i gorąca herbata.

Podsumowując zorganizowanie tej pięknej uroczystości składamy serdeczne podziękowania Marcinowi Krukowi, który już ósmy raz, zupełnie bezinteresownie i po mistrzowsku prowadził Orszak. Dziękujemy Nadleśnictwu Krzeszowice za piękne, żywicą pachnące choinki, Katarzynie i Wiesławowi Ślęczkowskim za fotografowanie Orszaku i rozdawane przez Aniołki bułeczki. Wielkie dzięki składamy też Samorządowemu Centrum Kultury i Promocji Gminy Zabierzów za sfinansowanie estrady, grochówki, aniołów na szczudłach, oraz drobnych słodkich podarunków dla dzieci., natomiast Stanisławowi Myjakowi za udostępnienie pomieszczenia w GOPS.

Podziękowania kierujemy także do Straży Pożarnej za uświetnienie Orszaku kolędami, które płynęły z wozu strażackiego a także za straż przyboczną Króla Heroda. Dziękujemy również Policji, która zabezpieczała trasę Orszaku. Szczególne podziękowania przekazujemy młodzieży szkolnej , która pod opieką Pani Joanny Pruszczak przyjęła na siebie różne role kreowane podczas Orszaku.

Na koniec dziękujemy wszystkim uczestnikom Orszaku, którzy przez swoją obecność na Orszaku dali świadectwo wiary i podtrzymania tradycji.

Tekst – Barbara Golińska
Zdjęcia – Katarzyna i Wiesław Ślęczkowscy