Zabierzowski Mikołaj – senior w Brzeziu

Wieczorem w dniu 5.XII.2019 r. Św.Mikołaj (biskup a nie krasnal w czerwonej kapocie) odwiedził w asyście Anioła i Dobrej Wróżki dzieci w Świetlicy Wiejskiej w Brzeziu.

Impreza mikołajowa zorganizowana została w Brzeziu po raz pierwszy, a zadbał o to Sołtys Pan Wiesław Czajowski wraz z Radą Sołecką.
Mikołaj ze swoją przyboczną asystą w postaci Anioła i Dobrej Wróżki miał mnóstwo pracy, gdyż obdarować trzeba było chyba około 150 dzieci. Zgromadzone na sali widowiskowej dzieci były podekscytowane najpierw zapowiedzią nadejścia Św. Mikołaja przez olbrzymiego renifera, a następnie przybyciem ekipy mikołajowej, na co reagowały bardzo żywiołowo. Po rozdaniu prezentów Mikołaj powiedział, że o ile dzieci będą grzeczne, to z pewnością przyjdzie za rok.

Żegnając się życzył dzieciom wesołych Świąt Bożego Narodzenia i wraz ze swoją przyboczną świtą wyruszył w dalszą drogę, gdyż czekały na niego jeszcze inne dzieci. Szedł przez całą noc, dźwigając na plecach czerwony worek z prezentami i odwiedzał kolejne domy wchodząc do środka nie przez komin, lecz przez przyjaźnie otwarte drzwi.

Będąc już dość zmęczony rankiem następnego dnia dotarł do miejscowej Szkoły, gdzie uczniowie klas od zerówki do klasy drugiej oczekiwały niecierpliwie jego nadejścia. I tu również Wróżka z Aniołem zapowiedziały słowami piosenki oraz wierszykami nadejście Mikołaja, który przy dźwięku srebrnego dzwoneczka wszedł do sali pełnej dzieci, pytał czy były grzeczne i oczywiście była chóralna odpowiedź taaaaak!, ale podczas odbierania prezentów z rąk Mikołaja zdarzały się niezbyt pewne odpowiedzi na tego rodzaju pytania. Po prostu dzieci są szczere.

Mimo, iż Wróżka powiedziała, że skoro Mikołaj rozdał prezenty, to wróci do Nieba uśmiechnięty, to jednak odwiedził jeszcze przedszkolaków, wchodząc z pohukiwaniem i worem pełnym prezentów pomiędzy przycupnięte na dywanie, nieco przejęte sytuacją dzieci.

Mikołaj zajmując na tronie honorowe miejsce w asyście Anioła i Wróżki rozdawał prezenty i każde z dzieci miało zrobione zdjęcie z Mikołajem, zresztą podobnie, jak w spotkaniu w Szkole.

Na zakończenie wizyty mikołajowej dzieci pięknie zaśpiewały kilka piosenek o tematyce związanej z Mikołajem i obdarowały ekipę mikołajową malutkimi stroikami świątecznymi, pewnie zrobionymi przez siebie pod okiem wychowawczyń.

I teraz, kiedy Mikołaj rozdał prezenty z pewnością wrócił do Nieba uśmiechnięty.

Świtę mikołajową stanowili członkowie Klubu Seniora „Złota Jesień” w Zabierzowie pod opieką Barbary Golińskiej:

  • Św. Mikołaj – Władysław Szczepański
  • Anioł – Kazimiera Szterleja
  • Wróżka – Wiesława Włodarczyk.

Tekst – Barbara Golińska
Zdjęcia – Katarzyna Mroczek, Barbara Golińska