Zabierzowskie „Jasełka”

Jeszcze dobrze nie przebrzmiały echa podążającego przez Zabierzów Orszaku Trzech Króli, a już społeczność zabierzowska miała okazję uczestniczyć w bożonarodzeniowym przedstawieniu, jakim były przygotowane przez Zespół Teatralno-Satyryczny Klubu Seniora „Złota Jesień” w Zabierzowie już po raz piąty tradycyjne „Jasełka”, wystawione w dniu 19 i 20 stycznia br.

Scenariusz oparty został na motywach „:Betlejem Polskie” Lucjana Rydla oraz tekstów zaczerpniętych z innych źródeł, jak również z wykorzystaniem własnych pomysłów.

Zwyczajem naszym jest (przynajmniej do chwili obecnej), że jasełka przedstawiane są co drugi rok, lecz za każdym razem scenariusz wzbogacany jest o nowe postacie i nowe teksty, przez co staje się ciekawszy.

W przedstawieniu obok seniorów biorą udział dzieci i młodzież, wcielając się w role aniołów, krakowianek, krakowiaków, strażniczki i żołnierzy. Za każdym razem stanowią oni ozdobę i radosny akcent w przedstawieniu i świetnie kreują powierzone im role.

Pierwszy raz postanowiliśmy grać „Jasełka” przez dwa dni, dając możliwość obejrzenia ich szerszej publiczności, jednak z lekką obawą, czy aby będzie miał nas kto oglądać. Otóż nasze obawy były nieuzasadnione, ponieważ sala widowiskowa, tak w pierwszym, jak i w drugim dniu była pełna.

Widowisko było barwne, dynamiczne i podobało się publiczności, o czym świadczyły gorące brawa i pochlebne wypowiedzi.

Miłą niespodziankę w pierwszym dniu sprawił nam Zespół „Rudawianki” z Klubu Seniora „Sami Swoi” z Rudawy pod kierownictwem p. Józefa Ropki, który w czasie antraktu pomiędzy kolejnymi odsłonami wypełniał czas przepięknymi kolędami z akordeonowym akompaniamentem. Ponadto po zakończeniu przedstawienia Zespół ten dał koncert kolęd i pastorałek, do którego przyłączyli się także nasi jasełkowi „aktorzy”.

W drugim dniu natomiast swoją obecnością zaszczycili nas znawcy kunsztu aktorskiego, a mianowicie Senator i aktor p.Jerzy Fedorowicz oraz p.Jacek Strama również aktor, reżyser, do niedawna dyrektor Teatru Ludowego w Nowej Hucie z małżonką, a także p.Jerzy Fedorowicz – junior, Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego.

Obecność takich widzów poczytana była przez nas za wielkie wyróżnienie i w związku z tym mieliśmy wielką tremę, chcąc wypaść jak najlepiej, ale daliśmy radę. Miło było po spektaklu usłyszeć z ust tychże Panów słowa pochwały i gratulacje.

Również wielką radość sprawiła nam obecność 50-osobowej grupy z Krakowskiego Związku Emerytów, Rencistów i Osób Niepełnosprawnych z Nowej Huty pod kierownictwem Prezesa Stowarzyszenia p. Elżbiety Pyki.

Nie będzie z mojej strony nadużyciem, jeśli powiem, że to są nasi przyjaciele, ponieważ spotykamy się z nimi corocznie na przeglądach scenicznych seniorów z Małopolski. Pośród tej grupy był Zespół Wokalny „Seniorinki” z akordeonistą, które po zakończeniu „Jasełek” śpiewały kolędy i inne piosenki, którym dzielnie wtórowali nasi członkowie. Zatem i w drugim dniu było radośnie i wesoło.

Ponadto na sali widowiskowej byli obecni mieszkańcy Zabierzowa i pobliskich miejscowości wraz z całymi rodzinami, wspaniali widzowie, żywo oklaskujący nasze występy.

Po „Jasełkach” w holu w „Kawiarence Betlejemskiej” można było napić się gorącej herbaty, czy też kawy oraz zjeść coś słodkiego.

Jesteśmy usatysfakcjonowani tak dużą frekwencją podczas naszych przedstawień, zatem z całego serca wszystkim dziękujemy, gdyż Wasza obecność jest dla nas nagrodą za trud włożony w przygotowanie „Jasełek”.

Tekst – Barbara Golińska
Zdjęcia – Wiesława Danielewska

Obsada:

Święta Rodzina – Maria Skrzypaszek, Władysław Szczepański

Anioły – Patrycja Bytnar, Kasia Urbanik, Emilka Peszkowska, Wiktoria Konieczna

Pastuszkowie – Wiesława Włodarczyk, Barbara Golińska, Aleksander Bielak, Marian Łacheta, Małgorzata Kozłowska, Wiesław Olek, Jerzy Dąbrowski, mały pastuszek – Szymon Bytnar

Trzej Królowie – Małgorzata Kołacz, Józefa Krawczyk, Danuta Cader

Żyd Lejba – Władysław Sendor

Rzemieślnicy – Ewa Wanatowicz, Janina Gołdynia, Stanisława Sajdak, Janusz Mączka, Kamila Miśtak

Król Herod – Tadeusz Miłek

Żołnierze – Maciej Zięba, Jakub Brzostkiewicz

Diabły – Celina Chrzanowska, Henryk Micimiński

Śmierć – Kazimiera Szterleja

Krakowianki i Krakowiaczki – Patrycja Gajewska, Zuzia Łojek, Bartek Koziński, Kacper Swiba