Plon niesiemy plon, w gospodarza dom…

Ta żniwna piosenka zawsze towarzyszy wspaniałej imprezie, jaką są niewątpliwie, organizowane od wielu lat Gminne Dożynki w Zabierzowie. W roku bieżącym gospodarzem dożynek była najpiękniejsza małopolska wieś, a mianowicie Bolechowice, wspaniale przygotowane do pełnienia tak zaszczytnej funkcji.

Dożynki, jak zawsze rozpoczęte zostały Mszą Św. w kościele parafialnym, po czym z kościelnego dziedzińca ruszył kolorowy korowód z wieńcami, koszami, bukietami i bochnami chleba w kierunku placu, na którym odbyła się dożynkowa impreza.
Nie będę relacjonować całości tego wydarzenia, gdyż z pewnością zrobią to osoby bardziej do tego upoważnione, natomiast ja odniosę się tylko do udziału naszego Klubu w tej uroczystości.

Otóż członkowie naszego Klubu w bieżącym roku postanowili dać wyraz swojego zaufania, wdzięczności i szacunku swojemu sołtysowi i zarazem radnemu Wiesławowi Caderowi. Został on wraz z małżonką obdarowany chlebem, koszem pełnym zbóż i kolorowych kwiatów, koszyczkiem z owocami, oraz obrazkiem z suchych polnych kwiatów i zbóż. Oczywiście, jak na dożynkowy zwyczaj przystało, nasz Zespół Wokalny, przyodziany w regionalne stroje, zaśpiewał piosenkę autorstwa naszego kolegi klubowego, tekst której przytoczę w całości, gdyż stanowi ona kwintesencję tego, za co go cenimy.

„Bardzo się cieszymy, wielkie szczęście mamy,
Że w Tobie sołtysa i radnego mamy.
Człowiek z Ciebie dobry, do pomocy skory,
By zawsze tak było, tak jak do tej pory.
Wiemy, że tak będzie, bo dobrze Cię znamy,
Dlatego na Ciebie zawsze głos oddamy.
Obyś jeszcze długo sołtysem, radnym był,
Nigdy się nie zmienił i w zdrowiu sto lat żył.
Tego Tobie życzy cały Klub Seniora,
Boś sobie zasłużył, przyszła na to pora.
Przyjmij od nas Wieśku, sołtysie kochany,
Bukiet ze zbóż na polach dla Ciebie zebranych.
Do bukietu chlebuś z tych zbóż upieczony,
Dla Ciebie sołtysie i dla Twojej Żony.”

Państwo Caderowie byli mile zaskoczeni a także wzruszeni. Pan sołtys dziękując seniorom powiedział:

„Było dla mnie dużym zaskoczeniem, gdy dowiedziałem się, że w tym roku to właśnie ja otrzymam dożynkowy kosz, ponieważ zwykle jestem w grupie osób, które przekazują ten dar dla kogoś zasłużonego dla społeczności Zabierzowa. Chcę z całego serca podziękować Seniorom z Zabierzowa za to, że uznali mnie za osobę godną tego wyróżnienia. Wszyscy jesteśmy, lub będziemy seniorami i powinniśmy im okazywać należny szacunek a w razie potrzeby pomagać im i otaczać opieką.”

Na zakończenie swojego wystąpienia powiedział:

„Na koniec ze swej strony chcę zapewnić, że dzisiejsze wyróżnienie jest dla mnie bardzo ważne i mobilizujące do jeszcze większego zaangażowania oraz pracy na rzecz wszystkich mieszkańców Zabierzowa”.

Po przekazaniu darów Zespół nasz zaśpiewał jeszcze piękną dożynkową piosenkę o głębokiej treści dot. poszanowania kromki chleba i dzielenia się nią pt. „Ten chleb jest mój i twój”.

W podziękowaniu otrzymaliśmy od Państwa Caderów kosz obfitości, zawartość którego będzie bardzo przydatna podczas naszych klubowych wyjazdowych spotkań planowanych w najbliższym czasie.

Podsumowując należy podkreślić wspaniałą organizację tej imprezy przez gospodarzy, a także ogromny wkład pracy poszczególnych klubów seniora i kół gospodyń wiejskich, jaki wnieśli w przygotowanie stoisk kulinarnych, tak pod względem różnorodności potraw, jak i okolicznościowego wystroju tychże stoisk. Na pochwałę i uznanie zasługiwały też występy artystyczne m.in. zespołów dziecięcych i „Zabierzowskich Tanecznic”.

Naszego dobrego samopoczucia i dobrych humorów nie zepsuł nawet ulewny deszcz, który przestał padać dopiero podczas naszego wyjścia na scenę.

Tekst – Barbara Golińska
Zdjęcia – Wiesława Danielewska