Marzanna, Marzanna, a cóż to za obrzęd…

Takie pytanie zadane było podczas inscenizacji przygotowanej przez Zespół Teatralno-Satyryczny Klubu Seniora „Złota Jesień” w Zabierzowie, zaprezentowanej podczas imprezy „Topienie Marzanny i powitanie Wiosny” w dniu 24 marca 2018 r. przy fontannie na Zabierzowskim Rynku.

Klub nasz kultywując starosłowiańskie ludowe tradycje, tego rodzaju imprezę zorganizował już po raz dziewiąty, zapraszając do udziału w niej mieszkańców Zabierzowa wraz z dziećmi.

Przy wspaniałej, słonecznej pogodzie wesoły, wiosenny korowód z Marzanną na czele, przy dźwiękach akordeonu, z udziałem dzieci niosących bajecznie kolorowe kukły Marzanny, oraz dzieci przebranych za zwierzątka zwiastujące nadejście wiosny, przemaszerował w kierunku fontanny. Przy fontannie seniorzy pokazali humorystyczne przedstawienie o fałszywej i prawdziwej Marzannie, Bocian wbrew naturze tańczył z Żabką, lecz tą idyllę zakłócił drugi konkurencyjny Bocian, lecz po krótkiej walce pojednali się i wspólnie cieszyli się z nadejścia wiosny. Wiosna czarodziejską różdżką przywołała Słoneczko i rozdawała wśród publiczności wiosenne kwiaty i zielone gałązki. Marzanna jednak nie została utopiona, gdyż fontanna była jeszcze zamarznięta.

Podczas inscenizacji śpiewane były piosenki nawiązujące do charakteru imprezy przy akompaniamencie naszego wspaniałego akordeonisty Józia Ropki. Szczególna pochwała należy się występującym w naszym przedstawieniu dzieciom, które głośno, wyraźnie i z wyczuciem deklamowały wiosenne wiersze, ślicznie śpiewały, a Słoneczko skarżyło się, że ma dużo roboty. Były to następujące dzieci: Patrycja Bytnar, Kasia Urbanik, Szymon Bytnar i Kacper Swiba.

Po części artystycznej nastąpił konkurs na Marzannę najbardziej tradycyjną i najbardziej urodziwą. Jury w składzie – Urszula Obydzińska, Celina Chrzanowska i Agnieszka Majka po długiej dyskusji ogłosiło werdykt, przyznając I, II i III miejsca w obu kategoriach oraz wyróżnienia, a otrzymały je następujące dzieci: Ala Dąbrowska, Gabrysia Handzel, Anielka Suder, Eliza Dąbrowska, Patrycja Bytnar, Emilka Kulczyk, Szymuś Bytnar, Kubuś Cader, Ola Emilka Machlowska, Filip Kęder i Kacper Swiba. Dzieci te otrzymały nagrody przekazane przez Wydział Promocji Gminy Zabierzów i Klub Seniora „Złota Jesień”, natomiast dzieci przebrane w zwierzątka zwiastujące nadejście wiosny, oraz wszystkie pozostałe dzieci znajdujące się na płycie Rynku otrzymały słodycze ufundowane przez Samorządowe Centrum Kultury i Promocji Gminy Zabierzów oraz pana Kazimierza Dudę z PH „Erena”. Wszystkim ofiarodawcom serdecznie dziękujemy.

Po zakończeniu imprezy odwiedzili nas w nowym lokalu przy ul. Kolejowej 11 przedstawiciele Klubu Seniora „Sami Swoi” z Rudawy. Spotkanie upłynęło w przyjacielskiej atmosferze, podczas którego męski chórek z muzyką akordeonową zadedykował naszym paniom kilka piosenek. Spotkanie to nie trwało długo, gdyż goście z Rudawy musieli przygotować się do kolejnego już występu wokalnego w Krakowie, więc z konieczności musieliśmy się rozstać, obiecując sobie dalsze wzajemne przyjacielskie kontakty.

Tekst – Barbara Golińska
Zdjęcia – Wiesława Danielewska