„Wianki” w zabierzowskim kamieniołomie

Kultywowanie prasłowiańskiego święta w najkrótszą noc w roku, zwanego w naszym regionie „Wiankami” weszło już na stałe w kalendarz imprez plenerowych, organizowanych przez Klub Seniora „Złota Jesień” w Zabierzowie i w dniu 28 czerwca br. obchodzone było już po raz ósmy.

Od czterech lat na tego rodzaju imprezę wybieramy urokliwy zakątek, jakim jest zabierzowski kamieniołom. Zaproszenie do wspólnego świętowania przyjęła Elżbieta Burtan – wójt Gminy Zabierzów, radny Jerzy Kowalik, dyr. Centrum Kultury Aleksandra Małek, koordynator ds. aktywizacji seniorów Agnieszka Mleczko, Z-ca Nadleśniczego Nadleśnictwa Lasów Państwowych Krzeszowice Szczepan Rusiński wraz z Rodziną, Janusz Bukowczan oraz Wiesław Cader – sołtys Zabierzowa, jako współorganizator imprezy i zarazem członek naszego Klubu.

Z wielką radością przywitaliśmy liczną grupę członkiń Stowarzyszenia „Akolada Izdebnicka” z przewodniczącą Stowarzyszenia Cecylią Lang na czele.

To dzięki Fundacji „MILA” Klub nasz nawiązał przyjacielskie kontakty z tym Stowarzyszeniem, skutkiem czego w ubiegłym roku nasi członkowie złożyli wizytę w Izdebniku, a zatem w br. „Akolada” przybyła do nas z rewizytą, obdarowując wszystkie nasze panie pięknymi broszami w postaci słoneczników, a panów beczułeczką piwa. Oprócz powitania uczestników uroczystego spotkania przez przewodniczącą Klubu Barbarę Golińską, gości powitał również nasz klubowy bard Wiesiek Olek piosenką specjalnie napisaną na tą okoliczność, przyjętą wielkimi brawami.

Jak co roku pierwszym punktem programu był konkurs wiankowy z nagrodami w trzech kategoriach, a mianowicie na wianek najbardziej tradycyjny z polnych kwiatów i ziół, wianek najpiękniejszy kolorystycznie oraz wianek nietypowy, fantazyjny. Jury w składzie Elżbieta Burtan, Cecylia Lang, Agnieszka Mleczko i Cecylia Chrzanowska miało trudne zadanie, gdyż wybór tych najbardziej doskonałych nie był łatwy, ponieważ właściwie wszystkie wianki zasługiwały na nagrodę, ale jury ostatecznie zdecydowało, że pierwsze trzy miejsca w trzech kategoriach, oraz dwa drugie i dwa trzecie należały się wiankom, które wyszły spod zręcznych rąk pań z Izdebnika – Ewy Adamkiewicz, Zofii Ożóg-Grudzińskiej, Marii Żądło-Wyroba, oraz naszych seniorek – Wiesławy Włodarczyk, Marii Skrzypaszek i Janiny Dąbrowskiej. Ponadto wyróżniono jeszcze trzy wianki uplecione przez izdebnickie panie, a mianowicie Małgorzatę Bernecką, Bronisławę Bochenek, Zofię Cora, a także 3 wianki, które należały do  zabierzowskich seniorek – Czesławy Łuczkoś, Edwardy Kowalik i Stanisławy Sajdak.

Po konkursie wiankowym nasz Zespół Teatralno – Wokalny zaprezentował krótką inscenizację „Baśń świętojańska” oraz kilka piosenek, przy akompaniamencie Jacka Walasa.

Miłą niespodzianką ze strony gości był występ muzyczno-wokalny Zespołu „Smajl” (Anna Oremus i Mirosław Świetlik), który uświetniał nasza wspólną zabawę. Również poproszony przez nas akordeonista Józef Ropka śpiewał i przygrywał do tańca, a tańców było co niemiara, mimo „szutrowego parkietu” i tropikalnego upału.

Jak wiadomo prastarym zwyczajem jest szukanie kwiatu paproci. W leśnych zaroślach było ich aż trzynaście, ale tylko jeden ten magiczny i czarodziejski.

W tym przypadku poszukiwaniem tego kwiatu w ramach konkursu z nagrodami zajęły się głównie dzieci. Panowie zaś mieli możliwość wykazania się zręcznością w łowieniu na wędkę wianuszków z imionami pań, z którymi w ramach szczególnej nagrody dostąpili zaszczytu poproszenia ich do tańca.

Prócz zbawiennych przy takiej temperaturze napojów, serwowane były smażone udka z kurczaka z sałatkami oraz żurek przygotowany przez nasze koleżanki klubowe. Na stołach gościły również różne smakowite ciasta upieczone przez seniorki.

Zwykle na zakończenie takiej imprezy puszczane były wianki na zalewie, lecz tym razem, ze względów ekologicznych tego obrzędu zaniechano.

Żegnając przyjaciół z Izdebnika, podarowaliśmy im drobne upominki w postaci małych obrazków z suchych kwiatów, wykonane przez Wiesię Danielewską, a także kilka suwenirów promocyjnych Gminy Zabierzów.

Tekst – Barbara Golińska
Zdjęcia – Wiesława Danielewska
Kamera – Agnieszka Mleczko