Orszak Trzech Króli w Zabierzowie

Ulicami Zabierzowa już po raz piąty w Święto Objawienia Pańskiego przeszedł Orszak Trzech Króli.

Hasłem przewodnim tegorocznego Orszaku było „Pokój i Dobro”, które jest hasłem Św. Franciszka z Asyżu, ubogiego miłośnika przyrody, który jest także patronem zabierzowskiej Parafii, stąd też Proboszcz Ks. Krzysztof Burdak, zwracając się do uczestników Orszaku akcentował ten fakt, jak również wskazywał myśl, abyśmy kochali przyrodę i chronili ją, gdyż obcowanie z przyrodą jest również obcowaniem ze Stwórcą.

Następnie po odczytaniu opisu stworzenia świata Archanioł w asyście małych Aniołków obudził pastuszków śpiących w szałasie, zwiastując im narodzenie się w Betlejem Zbawiciela Świata i zachęcił ich do Jego powitania. Pastuszkowie biorąc ze sobą skromne dary wyruszyli w drogę do Betlejem.

Prowadzący Marcin Kruk przywitał zbliżających się na rączych rumakach Trzech Króli. Mędrcem Baltazarem już po raz drugi zechciał być misjonarz Ks. Teofil z Beninu. Pośród uczestników Orszaku prowadzący zauważa Św. Franciszka w otoczeniu dzieci przebranych za zwierzątka i przybliża zebranym fakt, że Św. Jan Paweł II ogłosił Św. Franciszka patronem ekologów, bo to właśnie On traktował z szacunkiem przyrodę, jako cudowny dar Boga ofiarowany ludziom.

W Orszaku szli przedstawiciele Biblioteki „Pod Aniołem”, oraz całe rzesze mieszkańców Zabierzowa (i nie tylko) całymi rodzinami z dziećmi przebranymi w piękne bożonarodzeniowe postacie, jak też zwierzątka towarzyszące Św. Franciszkowi. Nad głowami łopotały kolorowe sztandary, proporczyki a na głowach widniały królewskie korony.

Wśród pielgrzymów harcował Turoń z Diabłem, chyłkiem, boczkiem przemykała okropna Śmierć, a Żyd Mosiek tylko się rozglądał, na czym by tu zrobić dobry interes.

Na dziedzińcu Straży Pożarnej rozegrała się scena z Mędrcami i okrutnym Herodem, który za podszeptem Diabła, bojąc się utraty władzy, kazał zamordować wszystkie nowonarodzone dzieci, za co został ścięty przez Śmierć i wtrącony do piekła.  Po opuszczeniu pałacu Heroda pielgrzymi, kierując się drogowskazami, udali się w dalszą drogę, gdzie na zabierzowskim Rynku w Stajence Betlejemskiej oczekiwała ich Święta Rodzina w otoczeniu Aniołków.

Uczestnicy Orszaku zbliżając się do Stajenki przechodzili przez bramę anielską trzymaną przez piękne Anioły na szczudłach. Jako pierwsi dary złożyli Monarchowie, następnie Św. Franciszek ze swoją gwardią przyboczną a także ubodzy pastuszkowie. Przed  żłóbkiem uczestnicy Orszaku również składali dary, które zostały przekazane do GOPS-u.  Przedstawiona była też krótka humorystyczna scenka z Żydem Mośkiem. Na zakończenie Orszaku Św. Józef podziękował „wszystkim za te odwiedziny, to radość wielka dla Bożej Dzieciny”, jak powiedział i wypuścił z klatki dwa białe gołębie podarowane przez pastuszka, aby niosły dobrą nowinę i pokój dla Świata. Podczas przemarszu Orszaku rozbrzmiewały tradycyjne kolędy.

Pod koniec uroczystości na scenę zostały zaproszone wszystkie dzieci w przebraniach.

Nie był to konkurs, gdyż wszystkie stroje zasługiwały na nagrodę, stąd też zostały obdarowane równorzędnymi słodkimi upominkami, ufundowanymi przez Centrum Kultury

i Promocję Gminy Zabierzów. W trakcie przemarszu Św. Franciszek częstował dzieci specjalnymi cukierkami sfinansowanymi przez Ks. Proboszcza K.Burdaka, pod nazwą „boże krówki”, natomiast na Rynku czyniły to Anioły. Wśród uczestników Orszaku rozdawane były śpiewniki otrzymane z Fundacji „Orszak Trzech Króli” z Warszawy.

Mimo tęgiego mrozu liczba uczestników Orszaku była zadowalająca. Tradycyjnie na strudzonych pielgrzymów czekała gorąca grochówka z kuchni polowej oraz herbata.

Zorganizowanie Orszaku Trzech Króli, wymagało jak zawsze ogromnego zaangażowania wielu ludzi dobrej woli, jak również instytucji, za co składamy wszystkim gorące podziękowania. Szczególne podziękowania należą się Marcinowi Krukowi – prowadzącemu Orszak od pięciu lat, Stadninie Koni „Santos”, Ks.Teofilowi i  J.Skoczykowi.

Organizatorem Orszaku Trzech Króli w Zabierzowie był Klub Seniora „Złota Jesień” w Zabierzowie  (koordynator – Wiesława Danielewska była jak zawsze głównym mechanizmem tego przedsięwzięcia), przy współudziale: Samorządowego Centrum Kultury i Promocji Gminy Zabierzów, Wydziału Rozwoju i Promocji Urzędu Gminy, Parafii Św.Franciszka z Asyżu i Sołtysa Zabierzowa.

Tekst: Barbara Golińska

Zdjęcia: Katarzyna i Wiesław Ślęczkowscy.