Niedziela Palmowa w Zabierzowie

Na wstępie chciałam napisać parę zdań wprowadzających nas w symbolikę i zwyczaje związane z palmą wielkanocną. Otóż Niedziela Palmowa obchodzona jest na pamiątkę triumfalnego wjazdu Jezusa do Jerozolimy, gdzie jej mieszkańcy u wrót miasta entuzjastycznie witali Jezusa, ścieląc Mu pod nogi gałązki palmowe i oliwne, wołając Hosanna, tym samym oddawali hołd przyszłemu Mesjaszowi.

W Polsce tradycja święcenia palm wielkanocnych sięga XI wieku. Ze względu na fakt, że u nas trudno jest zdobyć liście palmowe, przyjął się zwyczaj robienia palmy z roślin wiecznie zielonych, takich jak bukszpan i cis, oraz gałązek wierzby z baziami, które to rośliny symbolizują odradzające się życie. Dawniej na terenie Zabierzowa do palm dodawano jeszcze trzcinę. Natomiast kolorowe kwiaty z bibuły i wielobarwne wstążeczki stanowią akcenty świadczące o radości z oczekiwanego zmartwychwstania
Jezusa Chrystusa.

Z poświęconymi palmami wiąże się wiele ludowych zwyczajów i wierzeń, bardzo różnych w zależności od regionu naszego kraju. Pamiętam, że w mojej okolicy robione były z łodyżek wierzbowych poświęconej palmy krzyżyki, które ozdabiało się kolorową wstążeczką i wtykało w glebę pól uprawnych, aby przynosiły obfite plony, również połykało się święconą bazię, która miała uchronić od bólu gardła i głowy.

Obserwując, jak święcenie palm wygląda w naszym Zabierzowie, należy zauważyć, że corocznie zwiększa się liczba pięknych palm, głównie własnoręcznie wykonanych z tradycyjnych materiałów i coraz więcej jest ich zgłaszanych do konkursu. Palmy te robione są głównie przez dzieci z rodzicami. Ale i my seniorzy z Klubu „Złota Jesień” staramy się podtrzymywać stare tradycje i obrzędy na przestrzeni całego roku, zatem i Niedzielę Palmową uczciliśmy uczestnicząc w strojach regionalnych w procesji niosąc piękne palmy przygotowane przez nasze seniorki. Ponadto zostało wykonanych jeszcze 50 maleńkich palemek, które były rozdawane przed kościołem.

Tekst – Barbara Golińska
Zdjęcia – Wiesława Danielewska