Wycieczka do Muzeum Kolejnictwa w Czernichowie

W dniu 18.VIII.2021 r. członkowie naszego Klubu zwiedzili Stację Muzeum Czernichów Główny. Jest to prywatne Muzeum, stworzone przez pasjonatów kolejnictwa Państwa Stefaniuków. Właściciel Muzeum, jako przewodnik w bardzo ciekawy sposób wprowadzał nas w świat zabytkowego taboru kolejowego i innych urządzeń niezbędnych kiedyś do prawidłowego funkcjonowania kolei.

Niektóre eksponaty, głównie lokomotywy wąskotorowe, pochodzą z dawnych polskich fabryk, takich jak Zakłady Cegielskiego w Poznaniu. Jedna z lokomotyw datowana jest na rok 1901. Są tez lokomotywy pochodzące z zagranicy. Odważni mieli okazję przejechać się drezyną.

Zachwyceni byliśmy utrzymaniem całego terenu Muzeum, na którym jest mnóstwo kwiatów, różnego rodzaju rzadkich gatunków krzewów, altanek, a wszystko to ma związek z charakterem tego miejsca, gdyż do wyeksponowania tej przepięknej zieleni i kwiatów użyte zostały żelazne elementy z demontażu różnych urządzeń kolejowych, czego nie można zobaczyć nigdzie indziej.

W drugiej części naszego pobytu mogliśmy spróbować naszych umiejętności w 2-ch dotąd nam nieznanych grach na trawniku a później piekliśmy kiełbaski na ognisku. Mogliśmy też zakupić pamiątki tematycznie związane z charakterem tegoż Muzeum.
Pogoda, zresztą jak zawsze, nam dopisała.

Należy podkreślić, że spotkaliśmy się z niebywałą dbałością właścicieli Muzeum o dobre samopoczucie zwiedzających. Przez cały czas naszego pobytu byli z nami, zawsze gotowi na spełnienie naszych życzeń, za co bardzo im dziękujemy.

Zwiedzenie tego Muzeum jest ze wszech miar godne propagowania wśród grup senioralnych, nie tylko naszej gminy.

Tekst – Barbara Golińska
Zdjęcia – Wiesława Danielewska