Mini – Orszak Trzech Króli w Zabierzowie

Tegorocznym hasłem Orszaku były słowa „Panu dzięki oddawajmy”, zaczerpnięte z Pieśni Jana Kochanowskiego. Nawiązują one do faktu, że jesteśmy wdzięczni za to, że 10 lat temu dzień 6 stycznia został przywrócony jako dzień wolny od pracy, podczas którego możemy świętować uroczystość Objawienia Pańskiego, nie tylko poprzez udział w Orszakach Trzech Króli, lecz również wewnętrznie, dziękując Bogu za wszystkie dobrodziejstwa jakimi nas do tej pory obdarzył i aby pozwolił na zrozumienie trudności, z którymi przyszło się nam w tym trudnym czasie zmierzyć.

Sytuacja pandemiczna spowodowała, że w roku bieżącym IX Orszak Trzech Króli w Zabierzowie odbył się w niezwykłej, jak do tej pory formie.

Do celebrowania mini – Orszaku, którego organizatorką była Wiesława Danielewska z Klubu Seniora „Złota Jesień” w Zabierzowie, zostali zaproszeni członkowie Kręgu Rodzin Domowego Kościoła, którzy wraz z całymi rodzinami z radością przyjęli na siebie odtwarzanie biblijnych postaci.

W barwnym Orszaku, który po Mszy Św. o godz. 12-tej przeszedł przez środek kościoła w kierunku ołtarza i szopki betlejemskiej, szli pastuszkowie z gwiazdą, Święta Rodzina z żywym Dzieciątkiem, Aniołowie, oraz dostojni Królowie, niosąc mirrę, kadzidło i złoto. Po złożeniu darów było wspólne kolędowanie z wiernymi zasiadającymi w ławkach w koronach na głowie, które otrzymywali wraz z folderem i maseczkami przy wejściu do kościoła.

W przerwach w kolędowaniu czytane były teksty nawiązujące do charakteru tego Święta. Wspaniale radzili sobie w tym zakresie najmłodsi, którzy bez żadnej tremy wypowiadali swoje kwestie. Należy nadmienić, że wszystkie dzieci znajdujące się w kościele zostały obdarowane słodyczami ufundowanymi przez Księdza Proboszcza. Również w przedsionku kościoła czekały na uczestników mini Orszaku słodkości.

Mimo, iż tegoroczne obchody Święta Trzech Króli były nietypowe, ale zarazem piękne, za które jesteśmy wdzięczni Kręgowi Rodzin Domowego Kościoła i Wiesi Danielewskiej, to jednak mamy nadzieję, że już za rok X Orszak Trzech Króli odbędzie się w tradycyjnej formie, w którym mieszkańcy Zabierzowa (i nie tylko) będą mogli tłumnie wziąć udział, ciesząc się z możliwości przeżywania tego Święta tak uczestnicząc we Mszach Świętych, jak i w Orszaku podążającym spod kościoła do Stajenki Betlejemskiej na naszym pięknym zabierzowskim Rynku.

Tekst – Barbara Golińska
Zdjęcia – Anna Kubaty, Paulina Swiba