Seniorzy w Szkółce Leśnej w Brodłach

Kontynuując cykl spotkań edukacyjnych z Nadleśnictwem Krzeszowice, Klub nasz w dniu 17 maja 2018r. gościł w Szkółce Leśnej w Brodłach.

Jakkolwiek pogoda nam nie dopisała, gdyż padał deszcz, to jednak wspaniała, obszerna, drewniana wiata, pachnąca żywicą, ze stołami i ławami, z olbrzymim już rozpalonym paleniskiem grillowym, dawała nam poczucie przytulności, stąd też nie straszna nam była niekorzystna aura.

Liczną naszą grupę powitał Leśniczy Leśnictwa Alwernia Przemysław Durak oraz Podleśniczy Leśnictwa Brodła Barbara Bawoł i Mariusz Domagała.

Pan Leśniczy Durak wprowadził nas w zagadnienia leśnictwa w ogóle, a w szczegółach opowiedział w bardzo interesujący i przystępny sposób o prowadzeniu Szkółki.

Korzystając z chwilowego osłabienia intensywności opadów, przeszliśmy po terenie Szkółki podziwiając oprócz równiutko rosnących siewek drzew liściastych i iglastych, o których prowadzący nas fachowcy dużo opowiedzieli, widzieliśmy jeszcze inne ciekawe rzeczy. Widzieliśmy zabytkową przechowalnię sadzonek (dziś już nie używaną), w której utrzymywano odpowiednią temperaturę gromadząc w specjalnym wąziutkim korytarzyku lód.

Zainteresowały nas też długie, równiutko ułożone  wzdłuż leśnej alejki pryzmy, które okazały się  być pryzmami kompostowymi, niezbędnymi do uprawy siewek. Dało się zauważyć wszędzie wzorowy porządek.

Podczas zwiedzania Szkółki oraz po powrocie pod dach wiaty seniorzy zadawali mnóstwo pytań, które dotyczyły m.in. pozyskiwania i przygotowania nasion do siewu, nawożenia, roli grzybów w uprawie (fotosynteza), jakie sadzonki lepiej zachowują się w uprawie i inne tego typu pytania, na które pan Leśniczy odpowiadał w sposób interesujący, czego wszyscy z dużym zainteresowaniem słuchali.

Dyskusja toczyła się też wokół ekotypów drzew w Polsce. Dowiedzieliśmy się, że określone rodzaje drzew winny rozwijać się tam, gdzie jest dla nich najlepsze siedlisko np. krotoszyńskie dęby, natomiast sosnę, która nie wymaga dobrej gleby, należy eliminować, pozwalając innym drzewom na zasiedlenie się w tych miejscach.

Mówiono też o rekordach drzew, co do długowieczności, osiąganej wysokości, objętości itp. I tu zostały wymienione takie drzewa, głównie rosnące w Ameryce, jak mamutowiec olbrzymi, sekwoje, eukaliptusy itp.

Po zakończeniu części edukacyjnej przyszedł czas na smażenie kiełbasek, w czym prym wiódł sołtys Wiesław Cader – honorowy członek naszego Klubu, oraz na gorącą kawę i herbatę.

Podziękowawszy za miłe przyjęcie nas i bardzo ciekawą prelekcję, pożegnaliśmy się obiecując, ze do tak wspaniałego i uroczego miejsca, skrytego wśród zieleni lasu, Klub nasz chciałby jeszcze kiedyś powrócić.

Tekst – Barbara Golińska
Zdjęcia – Wiesława Danielewska